Jak przewozić dziecko na rowerze?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przewozić dziecko na rowerze?

Mamy piękną pogodę, a Ty chcesz wyjść z maluchem na rower? Nic prostszego. Trzeba tylko wiedzieć, jak go bezpiecznie przewozić. Zobacz, o czym trzeba pamiętać.

Dzieci do 4. roku życia zazwyczaj nie jeżdżą same na rowerze. Mimo to jazdą dorosły może cieszyć się wspólnie z maluchem. Choć na pewno zabronione jest przewożenie na bagażniku, a co gorsza na ramie roweru! Aby bezpiecznie przewozić dziecko, musimy zdecydować się na odpowiedni fotelik lub przyczepkę rowerową przeznaczoną do jazdy z naszą pociechą.

Fotelik rowerowy#

Fotelik rowerowy to najpopularniejszy sposób na przewożenie dziecka, które nie jest wstanie jeszcze samo podróżować rowerem. Zazwyczaj widzimy, że fotelik jest przymocowany z tyłu roweru. Na samym początku jazda z dzieckiem znajdującym się na tylnym foteliku może sprawiać trudność, bo środek ciężkości zostaje przeniesiony do tyłu, ale dorosły ma większą kontrolę nad pojazdem.

Foteliki montowane z przodu są rzadziej spotykane. A mają swoje plusy, bo dziecko ma większą widoczność i może podziwiać otoczenie o wiele lepiej, niż mogłoby to robić na foteliku umieszczonym za plecami rodzica. Dodatkowo dorosły ma bliższy kontakt i możliwość interakcji z maluchem.

Trzeba jednak pamiętać, że w taki sposób da się przewozić naszą pociechę tylko do pewnego pułapu wagowego. Kierowca przy takim sposobie montażu siedziska ma trochę mniej miejsca na nogi, a w przypadku kolizji dziecko jest mniej bezpieczne. Decydując się na przedni fotel należy też zamontować szybę, która ma za zadanie chronić malucha przed przewianiem.

Przyczepka dla dziecka

Przyczepka do przewożenia dziecka jest droższym rozwiązaniem, ale o wiele wygodniejszym i bezpieczniejszym. Po pierwsze taki sprzęt doskonale amortyzuje drgania. Po drugie zachowuje większą stabilność, choć przy zakrętach trzeba być i tak bardzo uważnym.

Kolejną zaletą jest komfort, jaki maluch ma, będąc w środku takiej przyczepki. Bez problemu będzie mógł zmieniać swoją pozycję, a znajdzie się także miejsce na zabawki czy jedzenie. Warto pamiętać, że jest to rozwiązanie nie tylko dla jednego dziecka, ale nawet dla dwójki. 

Siedzisko sprawdzi się na dłuższych wyprawach i w trakcie drzemki. Dorosły zyskuje ogromną swobodę ruchu. Kolejnym plusem jest fakt, iż taki środek transportu może służyć przez kilka lat (przyczepka da radę przewozić dziecko nawet do 8–9 lat). Minusem jest jednak wielkość przyczepki, która zajmuje trochę miejsca w domu, jak i na ścieżce rowerowej. Warto zaznaczyć, że dziecko nie tylko w foteliku powinno być przypięte pasami, w przyczepce rowerowej to także obowiązuje.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko? O tym trzeba pamiętać!

Zanim wyruszysz z dzieckiem w trasę musisz upewnić się, czy aby na pewno będzie ono bezpieczne w swoim siedzisku. Podstawą powinien być zawsze kask! Sprawdź, czy fotelik lub przyczepka jest stabilna i dobrze przymocowana do roweru. Maluch nie powinien dosięgać do żadnych części. Pamiętaj o odblaskach! Odpowiednie oświetlenie roweru nie wystarczy. Oznacz dobrze fotelik oraz przyczepkę.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*