Na co zwrócić uwagę szukając niani dla dziecka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na co zwrócić uwagę szukając niani dla dziecka?

Artykuł sponsorowany

Pierwsze rozstanie z dzieckiem po powrocie do pracy nie jest prostą sprawą. Aby nieco ją sobie ułatwić, warto zastanowić nad zatrudnieniem niani. Podpowiadamy więc, na co zwrócić szczególną uwagę w poszukiwaniu opiekunki dla naszego maluszka.

Wybór niani dla dziecka może okazać się wyzwaniem. W końcu każdy rodzic chce, aby pod jego nieobecność maluch był w jak najlepszych rękach. Aby mieć pewność, że zostawiasz swojego maluszka pod świetną opieką, warto zwrócić uwagę na niektóre aspekty, już podczas szukania opiekunki.

Osoba z polecenia

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest znalezienie osoby z polecenia, na przykład znajomych czy rodziny. Wtedy możesz mieć pewność, że niania nie zawiedzie Twojego zaufania. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, aby zatrudnić kogoś, kogo poleca ktoś z Twojego otoczenia, możesz także poprosić kandydatki i kandydatów o listy referencyjne od poprzednich pracodawców, a następnie skontaktować się z nimi. Warto także skorzystać ze stron agencji zajmujących się pośrednictwem w zatrudnianiu nianiu, na przykład mynanny.pl, gdzie w zakładce niania oferty pracy możesz zamieścić swoje ogłoszenie o poszukiwaniu niani.

Czy wiek niani jest ważny?

Czy to, w jakim wieku jest potencjalna opiekunka do dziecka, jest ważne? To zależy. Jeśli spojrzeć na to nieco stereotypowo młodsze kandydatki, na przykład studiujące pedagogikę, mają wiele ciekawych nowatorskich pomysłów, są aktywniejsze i sprawniejsze. Z kolei starsze nianie mają większe doświadczenie. Jednak warto pamiętać, że w praktyce wygląda to różnie, więc wiek nie powinien być najważniejszym kryterium przy wyborze opiekunki.

Na co zwrócić uwagę na pierwszej rozmowie?

Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiednią kandydatkę lub kandydata do roli niani i zorganizowałaś rozmowę kwalifikacyjną, ważne jest, aby zwrócić uwagę na konkretne aspekty. Najważniejsze jest, jakie ogólne wrażenie robi na Tobie potencjalna niania oraz ej stosunek do dziecka, umiejętność zapoznania się z nim i zaskarbienia sobie jego zainteresowania i sympatii. Warto także dopytać o kursy takie jak kurs pierwszej pomocy, czy kurs opieki nad dzieckiem w zgodzie z wybranym przez Ciebie nurtem. Zapytaj także o planowane zabawy i atrakcje, które chciałaby zapewnić Twojemu dziecku oraz jakie ma podejście do sytuacji kryzysowych takich jak na przykład płacz czy niechęć do zjedzenia posiłku.

Jakie obowiązki będzie miała niania?

Ważnym aspektem, nad którym warto się zastanowić na etapie poszukiwania niani, jest także to, co konkretnie będzie należało do jej obowiązków. Przede wszystkim jest to rzetelna opieka nad dzieckiem, czyli  nakarmienie, zadbanie o stronę higieniczną, zapewnienie mu odpoczynku, wyjście z nim na spacer, pobawienie się i tak dalej. Ważne jest jednak, aby niania nie miała zbyt wielu obowiązków i chociaż chwilkę odpoczynku, aby na przykład w momencie, gdy maluch się obudzi z drzemki, zobaczył ją przy sobie. Opieka nad malutkim dzieckiem nie należy do zadań łatwych, dlatego warto mieć to na uwadze przy określaniu zadań dla niani – w końcu szukamy profesjonalnej opiekunki do dziecka, a nie pełnoetatowej pomocy domowej, która dodatkowo jeszcze posprząta lub ugotuje obiad. Łączenie funkcji w dłuższej perspektywie nie jest korzystnym rozwiązaniem i warto te kwestie poruszyć na rozmowie kwalifikacyjnej.

Zdjęcie główne: Keira Burton/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*