Rząd chce bezpiecznego powrotu dzieci do szkół. Mają to zapewnić wytyczne MEN, MZ I GUS dla wszystkich placówek oświatowych, m.in. elastyczne modele kształcenia oraz bezwzględne wytyczne sanitarne.
GUS wydał wytyczne zawierające ogólne oraz szczegółowe zalecenia związane m.in. z organizacją zajęć szkolnych, wydawaniem posiłków, czyszczeniem, higieną, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni oraz postępowaniem w przypadku zarażenia COVID-19 u jednego z uczniów.
Główną wytyczną GUS, jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, czyli częste mycie rąk, ochrona nosa i ust podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, obowiązkowe zasłanianie ust i nosa przez osoby trzecie, które przychodzą do placówki szkolnej oraz regularne czyszczenie pomieszczeń.
Uczniowie podczas zajęć dydaktycznych nie będą musieli nosić maseczek. Zaleca się taką organizację pracy szkoły, aby umożliwić osobom przebywającym na terenie placówki utrzymanie bezpiecznego dystansu.
Wariant A – tradycyjna forma kształcenia wg wytycznych z GUS/MS i MEN;
Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa) – dyrektor może zawiesić część zajęć prowadzonych w placówce;
Wariant C – kształcenie zdalne
W sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie, dyrektor szkoły po otrzymaniu pozytywnej decyzji z sanepidu może całkowicie lub częściowo zawiesić stacjonarną pracę szkoły- wariant B i C.