Najpiękniejsze wierszyki Juliana Tuwima

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najpiękniejsze wierszyki Juliana Tuwima

Julian Tuwim to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Stworzył przepiękne wiersze dla najmłodszych czytelników. Przedstawiamy kilka z nich, które warto czytać swoim dzieciom.

Biografia Juliana Tuwima

Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 w Łodzi. Zmarł 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. To polski poeta żydowskiego pochodzenia, autor skeczy i librett. Był jednym z najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Julian Tuwim tłumaczył także powieści rosyjskie, francuskie, niemieckie i łacińskie. W swojej twórczości podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami, takimi jak np.:

  • Schyzio-Frenik,
  • Dr Pietraszek,
  • Sigma, 
  • Twardzioch.

Najpiękniejsze opowiadania dla najmłodszych

Poeta uwielbiał pisać dla dzieci. Jego ironiczny, czasem cyniczny styl pokochali również dorośli odbiorcy. Każdy z nas doskonale pamięta, jak zgodnie z poezją Tuwima dyszy lokomotywa i co się stało, kiedy dziadek zasadził rzepkę. Poniżej przedstawiamy także inne wiersze poety, które warto przeczytać: 

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=sp-hXpPD4BU)
  • Lokomotywa – idealny przykład zastosowania onomatopei. Świetny, kiedy dziecko ma problemy z wymową wyrazów lub pewnych dźwięków. Wierszyk został pierwszy raz wydany w 1938 roku. Powstał więc pod koniec twórczości poety, jest uznawany za jeden z najwybitniejszych dzieł autora.
  • Bambo – kolejna świetna propozycja dla najmłodszych. Pierwszy raz opublikowana w Wiadomościach Literackich w 1935 roku. To nieco żartobliwy, radosny wierszyk, który w dzisiejszych czasach ze względów politycznych prawdopodobnie by nie powstał.
  • Pstryk – wierszyk nieco mniej znany w twórczości Juliana Tuwima niż dwie pierwsze propozycje. Kolejna świetna propozycja do przeczytania dziecku. 
  • Okulary – wiersz, który został napisany tak, aby jego czytanie było szybkie i dynamiczne. Ukazuje profesjonalizm i wielkość poety, który potrafił stworzyć coś tak wyjątkowego. Proste, krótkie zdania same nadają tekstowi rytmu. To propozycja warta uwagi szczególnie dla najmłodszych dzieci.
  • Ptasie Radio – jeden z dłuższych wierszyków w twórczości Juliana Tuwima. Wydano go już po śmierci autora – po raz pierwszy w 1983 roku. To kolejna propozycja z humorem, tak charakterystycznym dla poety. 
  • Abecadło – propozycja równie znana, co wiersz Lokomotywa czy Bambo. Początek “abecadło z pieca spadło” zna praktycznie każdy dorosły. Dzieci, mimo nowoczesnego wychowania przy pomocy urządzeń elektronicznych, także znają ten wiersz. Jest to piękne dzieło umożliwiające również naukę literek.
  • Spóźniony słowik – wierszyk nieco mniej znany przez najmłodszych. Z pewnością znają go dorośli, którym mama czytała utwór na dobranoc. Utwór opowiada o słowiku, który nie zdążył na kolację. 
  • Kotek – jeden z najpiękniejszych wierszyków. To, w jaki sposób został napisany – mnogość znaków interpunkcyjnych, używanie dźwiękonaśladownictwa i oczywiście krótkich, zwięzłych zdań, świadczy o kunszcie Tuwima. 
źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=9qu5C23iQ3w)

Prostota, którą dzieci uwielbiają

W wierszach Juliana Tuwima dla najmłodszych można zauważyć jedną cechę wspólną. Jest to prosty przekaz i niezwykle krótkie zdania. Poeta musiał doskonale znać potrzeby i wymagania swoich młodych czytelników. Z pewnością dlatego dzieci tak chętnie sięgają po wiersze jego autorstwa.

Dorośli także świetnie się bawią, czytając wierszowane bajki napisane przez Juliana Tuwima. Wprowadzając dźwiękonaśladownictwo w swoich tekstach, postawił on przed rodzicami niemal aktorskie zadanie. Podczas czytania można zmieniać głos, jego tonację, czytać szybko, wolno głośno i cicho. Sięgając po najpiękniejsze wierszyki Juliana Tuwima, sprawiasz swojemu dziecku niemałą przyjemność!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*