Coraz więcej ciężarnych chce, aby w czasie porodu towarzyszyła im doula, która jest wsparciem przez cały okres ciąży oraz w czasie połogu. Kim jest doula i dlaczego warto skorzystać z jej usług?
Doula jest bardzo wykształcona kobietą, która zazwyczaj ma duże doświadczenie w macierzyństwie. Zapewnia wsparcie ciężarnej i jej rodzinie podczas trwania ciąży, porodu i połogu. Doświadczona doula bardzo często wpływa kojąco na ciężarną – jest wsparciem w trudnych chwilach porodu i połogu. Dzięki niej ciężarna lepiej radzi sobie ze skrajnie negatywnymi emocjami, takimi jak: lęk, bezradność czy niepokój. Dla wielu kobiet obecność douli przy porodzie okazała się wręcz niezbędna.
Doula nie zastępuje rodzącej bliskich w czasie porodu. Jednak dzięki swojemu doświadczeniu jest wsparciem dla partnera, a nawet dla całej rodziny w czasie trwania ciąży, porodu, a nawet połogu. Bardzo często dzięki pomocy douli bliscy ciężarnej potrafią ją zrozumieć i wesprzeć w trudnych momentach.
Doula oprócz wiedzy potwierdzonej certyfikatami, musi mieć również szeroko rozwinięte umiejętności:
Doula powinna mieć również podstawową wiedzę z zakresu masażu, dzięki temu może pomóc zrelaksować się rodzącej.
Najważniejszą różnicą między doulą, a położną jest wykształcenie medyczne. Położna ma uprawniania i obowiązek opieki nad kobietą w czasie ciąży. Podczas porodu, to głównie położna wykonuje wszystkie badania i podejmuje odpowiednie decyzje, ponosząc odpowiedzialność za życie i zdrowie pacjentki i jej dziecka.
Doula najczęściej nie ma wykształcenia medycznego, lecz odbywa kurs przygotowujący ją do tej roli. Głównym zadaniem jest wsparcie dla rodzącej. O ile położna zajmuje się kilkoma rodzącymi jednoczenie, to doula poświęca swój czas tylko jednej kobiecie.
Głównym zadaniem douli w czasie porodu jest pomoc kobiecie w radzeniu sobie ze skurczami oraz stresem wywołanym porodem. Pełni również rolę łącznika między rodzącą a personelem medycznym. Dba o to, aby medyczne informacje były dla przyszłej matki zrozumiałe.
Rola douli nie kończy się z chwilą porodu. Tuż po porodzie dba o to, aby umożliwić matce i noworodkowi kontakt skóra do skóry, oraz by pierwsze karmienie było prawidłowe.
Badania wykazały pozytywny wpływ douli na rodzącą, poprzez:
Naukowcy nie są pewni, czym spowodowany jest pozytywny wpływ douli na rodzącą. Najprawdopodobniej dzięki jej obecności kobieta czuje się pewniej i wytwarzana jest mniejsza ilość hormonu stresu.
Doula towarzyszy ciężarnej w trakcie porodu domowego, jeśli jest to poród z asystą medyczną (położona i lekarz). Doula nie jest położną, lecz zwykle ma wystarczające przeszkolenie, żeby w czasie niespodziewanej sytuacji zrobić wszystko, aby udzielić pomocy.
Stowarzyszenie Doula w Polsce opracowało kodeks etyczny i zasady postępowania, którymi powinna kierować się doula, a są to:
Zdjęcie główne: MART PRODUCTION, źródło: pexels.com