Czy zaburzenia erekcji mogą wpływać na płodność?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy zaburzenia erekcji mogą wpływać na płodność?

Artykuł sponsorowany

Niskie libido, choroby hormonalne, niepłodność – to problemy, które najczęściej omawiane są w kontekście kobiet. Jednak jak się okazuje, tego typu dolegliwości dotyczą również wielu mężczyzn. Często ich objawem są zaburzenia erekcji.

Temat tabu

Pragnienie powiększenia rodziny to marzenie wielu par. Społecznie przyjęło się, że w tym temacie cała uwaga skupiona jest na kobiecie. To właśnie w kontekście pań najczęściej słyszymy o zaburzeniu gospodarki hormonalnej, niemożności zajścia w ciążę czy braku ochoty na seks. Choć większe zainteresowanie przyszłymi matkami jest na swój sposób naturalne, w końcu to właśnie one przez dziewięć miesięcy będą nosić dziecko pod swoim sercem, nie możemy zapominać o mężczyznach. W ich przypadku jednym z najczęstszych problemów są zaburzenia erekcji.

Problemy z erekcją a niepłodność

Problemy ze wzwodem wcale nie muszą oznaczać niepłodności, choć oczywiście są dość istotną przeszkodą podczas starania się o dziecko. W wyniku problemów z erekcją niemożliwe jest odbycie stosunku seksualnego, a co za tym idzie również zapłodnienie kobiety. Jednak błędem jest utożsamianie problemów z erekcją z niepłodnością – niepłodność odnosi się do parametrów związanych z nasieniem, dlatego zaburzenia wzwodu nie muszą oznaczać, że mężczyzna jest bezpłodny.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji bardzo często stanowią sygnał ostrzegawczy ze strony organizmu. Utrudniony wzwód może świadczyć o rozwijającej się miażdżycy, problemach z układem sercowo-naczyniowym czy cukrzycy. W związku z tym tak ważne jest, aby bezzwłocznie udać się do lekarza, który będzie w stanie określić przyczynę problemu. W tym przypadku bardzo ważne okazuje się odpowiednie wsparcie partnerki – wielu mężczyzn ignoruje tego typu problemy, obawiając się społecznego ostracyzmu.

Często zdarza się, że problemy z erekcją wywołane są złym trybem życia. Przewlekły stres, niedosypianie, mało zróżnicowana dieta i brak ruchu mogą skutecznie utrudnić starania o dziecko. W tym kontekście warto także pamiętać o często bagatelizowanych problemach natury psychologicznej. Pary, które od dłuższego czasu bezskutecznie pragną powiększenia rodziny, narzucają na siebie ogromną presję. Społeczne i kulturowe stereotypy nierzadko całą odpowiedzialność związaną z zapłodnieniem nakładają na mężczyzn. Problemy z erekcją kojarzone są wówczas z krzywdzącym stereotypem niemęskości, który negatywnie wpływa na samoocenę oraz skutecznie odbiera jakąkolwiek radość ze zbliżenia z partnerką. Wówczas warto skorzystać z porad psychologa lub seksuologa.

Rozwiązanie

Niezależnie od tego co stanowi podłoże problemu, bardzo ważne jest, aby mężczyzna zmagający się z brakiem erekcji udał się do specjalisty. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko zdiagnozowanie jego stanu zdrowia, ale również wykluczenie bądź wczesne wykrycie wielu poważnych chorób. Lekarz może też wypisać receptę na któryś z popularnych leków, takich jak viagra czy kamagra. Dzięki temu problem zaburzeń erekcji zostanie szybko rozwiązany, a partnerzy będą mogli wrócić do starań o dziecko. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, konsultacja ze specjalistą będzie miała charakter dwutorowy – lekarz skupi się nie tylko na zniwelowaniu objawów – w tym przypadku zaburzeń erekcji – ale także zajmie się chorobą, która doprowadziła do wspomnianych problemów.

Na szczęście w wielu przypadkach wystarczy odpoczynek, zmiana trybu życia oraz odnalezienie dawnej radości z seksu, która zniknęła wraz z podjęciem decyzji o intensywnych staraniach o dziecko.

Profilaktyka

Warto pamiętać, że zaburzenia erekcji dotyczą coraz młodszych mężczyzn – choć same dolegliwości mogą mieć najróżniejsze podłoże, za decyzją o powiększeniu rodziny powinny iść również szeroko zakrojone badania obojga partnerów, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich chorób czy nieprawidłowości. Dzięki temu unikniemy zawodu oraz rozżalenia związanego z długimi i bezskutecznymi staraniami.

Zdjęcie główne: Autor: Reproductive Health Supplies Coalition, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*