Pokój dziecięcy – nowoczesne aranżacje

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pokój dziecięcy – nowoczesne aranżacje

Artykuł sponsorowany

Urządzanie dziecięcego pokoju to frajda dla całej rodziny. Włącz swojego malucha w wybieranie kolorów i wzorów i pozwól mu „prowadzić” prace aranżacyjne. Zaangażowanie w tworzenie wystroju juniora przyniesie mu ogrom radości i da poczucie, że jest ważny. Nawet, jeżeli nie na wszystkie wybory możesz się zgodzić, Twoja otwartość na pomysły dziecka pomoże mu w dalszym rozwoju.

Co powinno się znaleźć w dziecięcym pokoju?

Pokój dziecka to miejsce zabawy, nauki i odpoczynku i powinno być dostosowane to tych wszystkich obszarów życia. Wszystko po to, by zapewnić maluchowi jak najlepszy rozwój. Z tego powodu już na samym początku (a najlepiej w fazie planowania wprowadzenia zmian) warto przemyśleć, co chcecie osiągnąć. Pozwól dziecku uczestniczyć w dyskusjach – być może jego sugestie okażą się możliwe do wykorzystania i w ten sposób poza optymalnymi warunkami zadbasz również o szczęście malucha. Najpierw ustalcie, czego potrzebujecie w ramach obszarów życia dziecka. 

W części przeznaczonej do odpoczynku przyda się na pewno wygodne łóżko, z miękkością materaca dostosowaną do potrzeb dziecka i rozwoju kości. Warto pomyśleć również o tym, by łóżko było dłuższe niż junior – w ten sposób przygotujesz się na szybko rozwój fizyczny potomka. Istotne jest również zadbanie, by światło wpadające do pokoju można było ograniczyć. W tym celu dobrze jest odwiedzić sklep z roletami i zamontować w oknach model, który pozwoli Ci na zaciemnienie pomieszczenia. To szczególnie istotne, jeśli dziecko chodzi spać przed zachodem słońca albo jeśli mieszkacie przy jasno oświetlonej ulicy. 

Urządzając część do nauki, zwróć szczególną uwagę na wysokość mebli. Biurko i krzesło powinny być do siebie dopasowane i umożliwiać dziecku pracę w wygodnej, prostej pozycji. Dobrze jest również rozważyć zakup mebli regulowanych – biurka i krzesła, które będzie można podwyższyć, kiedy dziecko urośnie. Nie zapomnij również o półkach, szafkach lub regałach, w których maluch będzie mógł przechowywać swoje zabawki edukacyjne, a junior podręczniki szkolne. Niezwykle ważne jest także umieszczenie na biurku lampki, która zapewni odpowiednie natężenie światła do nauki o każdej porze dnia.

W części przeznaczonej do zabawy możecie pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Pozwól dziecku rozwinąć swoje pomysły i zapytaj je, jak chciałoby mieć urządzony pokój. W tym obszarze możesz umieścić szafki lub regały na zabawki, dywan z wzorem miasta lub ulic, wygodny fotel do czytania bajek, a także telewizor, jeśli chcesz, by dziecko miało do niego stęp we własnym pokoju. Najistotniejsze jest tutaj zwrócenie uwagi na potrzeby dziecka. Porozmawiaj z nim i kieruj się tym, jak potomek lubi spędzać wolny czas – dzięki temu łatwo zaprojektujesz część do zabawy.

Jakie decyzje aranżacyjne może podjąć dziecko?

Nie bój się pytać malucha o jego zdanie w różnych tematach! To zrozumiałe, że nie możesz zgodzić się na realizację wszystkich pomysłów, ale być może będziesz w stanie wprowadzić w życie przynajmniej część z nich? Zapewni to Twojemu dziecku poczucie docenienia i bezpieczeństwa. Będzie czuło się kochane i wspierane w swoich pomysłach, a niewykluczone, że zaangażowanie go w proces aranżacji doda mu pewności siebie lub pozwoli rozwinąć kreatywność. Jeżeli to możliwe, pozwól juniorowi zabrać głos w sprawie koloru pokoju, wzorów na meblach, pościeli i roletach, miejsca, w którym stanie łóżko czy inne meble. Być może będziecie w stanie wybrać razem obrazek, który zawiśnie na ścianie albo zdecydować, które półki zajmą ubrania, a które książki i zabawki? Słuchaj tego, co maluch ma do powiedzenia, a na pewno stworzycie cudowne miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku!

Fot.: Igor Starkov/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*