W ciąży na plaży – o czym należy pamiętać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
W ciąży na plaży – o czym należy pamiętać?

Lato to czas, kiedy lubimy się opalać. Kobieta w ciąży również może korzystać ze słońca. Czy to na pewno bezpieczne? 

W wakacje ze słońca korzystają nie tylko dorośli czy dzieci. Przyszłe mamy oczekujące na swoje potomstwo także chcą skorzystać ze słonecznej pogody i zyskać piękną opaleniznę. Przy odpowiednich zaleceniach można bezpiecznie się do tego przygotować. O czym należy pamiętać, opalając się w ciąży?

Opalanie w ciąży

Nawet zabezpieczając się kremami z filtrem, nie możemy być pewni, że nasza skóra nie będzie narażona na szkodliwe promienie UV. Oczywiście słońce dostarcza nam witaminę D3 oraz może poprawić nasze samopoczucie (dostarcza endorfiny), do momentu aż temperatura nie staje się za wysoka. Przyszłe mamy mają podwyższoną temperaturę ciała, a długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu może doprowadzić do przegrzania organizmu, odwodnienia oraz osłabienia. Dodatkowo mogą wystąpić przedwczesne skurcze. 

Dla kobiet w ciąży zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie, już powodują zwiększenie ryzyka powstawania przebarwień na skórze czy obrzęków. Wystawiając się na długotrwałe promieniowanie ultrafioletowe, trzeba się liczyć też z promieniowaniem podczerwonym (cieplnym), odpowiedzialnym za rozszerzanie się naczynek krwionośnych, w wyniku czego na skórze u przyszłych mam mogą pojawić się niechciane pajączki. Dlatego też ciężarne muszą unikać solarium, sauny i gorących kąpieli. 

Przyszłe mamy powinny mieć świadomość tego, że w ciąży zwiększa się poziom melaniny w melanocytach, więc mogą pojawiać się nowe znamiona na skórze lub zmieni się forma już istniejących. Nie trzeba rezygnować z opalania na plaży, ale należy zachować ostrożność i odpowiednio się do tego przygotować.

Bezpieczne opalanie się

Kremy z filtrem powinny być już podstawą u każdej osoby, nie tylko u mam maluszków. Krem musi mieć najwyższy stopień ochrony jak: SPF50 i SPF50+. Produkty z filtrem należy aplikować na nowo, co 2-3 godziny, i na pół godziny przed pierwszym wyjściem na słońce. Jeżeli nie ma przeciwwskazań od lekarza, przyszła mama może ochłodzić się kąpielą w wodzie. Poza tym ciężarna powinna leżeć w cieniu lub pod parasolem, aby nie być aż tak wystawionym na słońce. Najlepiej unikać plażowania w godzinach 11.00-14.00. Przyszłe mamy powinny też unikać wychodzenia na plażę, gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza.

Ekwipunek ciężarnej na plażę

Przede wszystkim wybierając się na plażę, warto zabrać ze sobą leżak. Leżenie na ręczniku, gdzie wokół jest piach, dla kobiety ciężarnej będzie niekomfortowe. Przyszła mamo – zadbaj o plecy i własną wygodę. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody. W plażowej torbie musi znaleźć się też miejsce na przekąski; owoce, warzywa czy orzechy.

Zdjęcie główne: Ignacio Campo, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*