Pomoce naukowe, dzięki którym Twoje dziecko zainteresuje się nauką

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Pomoce naukowe, dzięki którym Twoje dziecko zainteresuje się nauką

Artykuł sponsorowany

Przekonanie ucznia do regularnej nauki może być sporym wyzwaniem. Zamiast stosować system kar i nagród, spróbuj obudzić w nim naturalną ciekawość świata i zachęcić je do zainteresowania się wybraną dziedziną nauki. Prezentujemy pomoce naukowe, które mogą sprawić, że Twoje dziecko obudzi w sobie pasję do astronomii, języków obcych, nauk przyrodniczych albo ścisłych.

Astronomia

Dobrym sposobem, aby obudzić w dziecku zainteresowanie nauką, może być wyjście poza ramy programowe – nie masz wpływu na metody nauczania stosowane w szkole, ale w domu możesz edukować dzieci przez zabawę. Świetną alternatywą dla spędzania czasu przed komputerem będą wspólne obserwacje nocnego nieba. Możesz zabrać dziecko na wycieczkę do planetarium albo kupić mu własny teleskop – najlepiej model przeznaczony dla początkujących odkrywców. Dziecko będzie mogło w bezpiecznych, domowych warunkach poobserwować ciała niebieskie i panoramę krajobrazu, przy okazji kojarząc sobie naukę z procesem absorbującym i ciekawym. Z pewnością będzie chciało uzupełnić swoje obserwacje nieba dodatkowymi informacjami, co może je zmotywować do sięgnięcia po albumy o astronomii i atlasy gwiazd. Warto rozważyć ofertę firmy Opticon, która do teleskopu dodaje dodatkowe materiały w postaci map nieba i poradników.

Nauki przyrodnicze

Jeśli Twoje dziecko interesuje się choć trochę biologią i chemią, możesz podtrzymać to zainteresowanie, kupując mu mikroskop. Urządzenie z dołączonymi preparatami świetnie sprawdzi się w roli urodzinowego prezentu, pamiętaj tylko o tym, żeby dobrać rodzaj sprzętu do wieku i umiejętności smyka. Mikroskop może rozbudzić w dziecku ochotę do pogłębiania wiedzy z nauk przyrodniczych i w dłuższej perspektywie sprawić, że wybierze tę drogę kształcenia w przyszłości. Do obserwacji przyrody podczas zabaw w ogrodzie czy spaceru dobrze sprawdzi się też lornetka. Młodzi przyrodnicy i początkujący ornitolodzy chętnie spędzą z nią długie godziny na podglądaniu świata zwierząt. Wybierając lornetkę dla dziecka, zwróć uwagę na to, aby była lekka i niewielkich rozmiarów. Sprawdzi się ona zarówno do nauki, jak i zabawy.

Nauki ścisłe

Dzieci lubujące się w różnego rodzaju łamigłówkach i wykazujące predyspozycje do nauk ścisłych i myślenia analitycznego, mogą rozwijać swoje zdolności podczas gier logicznych. Dobrze sprawdzą się w tej roli gry komputerowe, chociaż na rynku jest pełno świetnych gier planszowych, w które może zaangażować się cała rodzina. Młodzi pasjonaci układanek z pewnością znajdą dużo frajdy w rozpracowywaniu kostki Rubika i sudoku. Warto też od najmłodszych lat wprowadzać dziecko w świat szachów, aby nauczyć je przewidywania, strategicznego myślenia i cierpliwości.

Języki obce

Małe dzieci z łatwością przyswajają obcy język, dlatego warto wspomóc ich naukę np. angielskiego, kupując im grę z fiszkami. Dzięki temu Twoje dziecko będzie bez wysiłku przyswajało obce słówka podczas gry planszowej w zapamiętywanie czy domino. Nauka zacznie kojarzyć mu się z czasem wolnym i przyjemnością. Warto przy takiej grze puszczać nagrania przygotowane przez lektora, za którym dziecko będzie mogło powtarzać słówka i utrwalać poprawną wymowę. Innym rozwiązaniem mogą być językowe puzzle dydaktyczne, z pomocą których dziecko będzie utrwalać znaczenie i pisownię wyrazów obcych. 

Zdjęcie główne: Vanessa Loring/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*