Pojawiły się nowe informacje dotyczące reżimu sanitarnego w przedszkolach i żłobkach. Tym razem przypominają one wytyczne skierowane do szkół.
W związku z zagrożeniem nasilenia pandemii, Główny Inspektorat Sanitarny początkowo wprowadził zalecenie mówiące o tym, że w żłobkach oraz przedszkolach może przebywać maksymalnie 25 dzieci. Jednak z czasem okazało się, że aby spełnić powyższe wytyczne, placówki musiałyby nie przyjąć wielu zapisanych wcześniej podopiecznych. Po wprowadzeniu modyfikacji zarządzono zmiany dotyczące wymaganej powierzchni. Od teraz, w miarę możliwości, każde pomieszczenie, w którym przebywa od 3 do 5 dzieci musi wynosić minimum 15 m². Wraz ze wzrostem liczby dzieci, powierzchnia musi być zwiększona o kolejne 2 m².
Według zarządzeń GIS, opiekunowie poszczególnych grup powinni być jak najrzadziej zmieniani. Poza tym każda grupa dzieci powinna posiadać stałą, odpowiednio przygotowaną salę, która będzie wietrzona co najmniej raz na godzinę, a znajdujący się tam sprzęt, w tym zabawki, będą regularnie dezynfekowane i czyszczone. Przedmioty, które trudno jest czyścić, jak na przykład pluszaki, powinny być usunięte. Ponadto zaleca się, aby dzieci jak najwięcej czasu spędzały na świeżym powietrzu.
Poza samą organizacją przestrzeni do zabaw, wprowadzono również obostrzenia dotyczące stanu zdrowia. Od teraz do placówki może uczęszczać wyłącznie zdrowe dziecko, które nie posiada żadnych objawów COVID-19. Również rodzic czy opiekun, który przyprowadza przedszkolaka, musi być zdrowy. Placówka zobowiązana jest także do umożliwienia skorzystania z płynu dezynfekującego oraz umieszczenia informacji obligującej wchodzących do dezynfekcji rąk.