Poród w czasie pandemii – na co należy się przygotować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Poród w czasie pandemii – na co należy się przygotować?

Poród to wydarzenie w życiu matki równocześnie radosne i trudne. Wiąże się z nim wiele wątpliwości i strachu, który jest podczas pandemii zdecydowanie wzmożony. Najważniejsze jest to, aby przygotować się do porodu w taki sposób, aby nie zostać niczym zaskoczoną. O tym, jak to zrobić, podpowiadamy w tym artykule. 

Pamiętaj o maseczce

Reżim sanitarny cały czas wymaga noszenia maseczek w placówkach medycznych. Jak jest na porodówce? Kobieta wybierająca się na blok porodowy powinna mieć założoną maseczkę, natomiast nie musi jej posiadać na sali porodowej, ponieważ tam ma kontakt z ograniczoną liczbą osób. 

Czy ciężarna kobieta musi wykonywać test na obecność wirusa?

Kobieta rodząca nie ma obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2. Ostateczną decyzję jednak podejmuje lekarz, który uwzględnia wszelkie medyczne przesłanki i aktualne wytyczne. Istnieją sytuacje, w których wykonanie takiego testu jest wskazane. 

Jak wygląda poród u kobiety zakażonej wirusem? 

Nie ma przesłanek, aby kobieta, u której wykryto obecność wirusa SARS-CoV-2, musiała odbyć poród poprzez cięcie. Jak najbardziej odbyć się on może naturalnie, podobnie jak w warunkach niepandemicznych. Ponadto zakażona kobieta może po porodzie przebywać z dzieckiem, oczywiście pod warunkiem, że jej samopoczucie i stan zdrowia na to pozwalają. Decyzja należy do matki, która wcześniej od personelu medycznego otrzymuje informacje na temat korzyści i zagrożeń wynikających z tego tytułu. Może ona również karmić dziecko piersią, pod warunkiem że ma założoną maseczkę.

Czy podczas pandemii odbywają się porody rodzinne? 

Gdy w Polsce zakażeń było bardzo dużo, a w całym kraju panowały zdecydowane ograniczenia, porody rodzinne były niemożliwe. Na ten moment jednak są one jak najbardziej dozwolone. Decyzję o nim podejmuje dyrektor szpitala, oceniając warunki placówki i inne aspekty sytuacji. Organizując tego rodzaju porody, szpital bierze pod uwagę zalecenia konsultantów krajowych w dziedzinie ginekologii i położnictwa. 

Co to jest plan porodu i czy warto go przygotować w czasie trwania pandemii?

Plan porodu jest to dokument określający oczekiwania kobiety względem porodu. Opracowany powinien być w porozumieniu z lekarzem prowadzącym lub położną. W trakcie przyjęcia na oddział położniczy przyszła matka powinna pokazać taki plan personelowi szpitala. Dokument ten może zawierać informację na temat warunków porodu, na przykład to, czy w sali porodowej powinna być wanna, czy też prysznic lub jakie światło powinno być na sali podczas trwania akcji. Plan zawiera informację o tym, czy poród będzie rodzinny, czy będzie przy nim osoba towarzysząca, a także czy kobieta zgadza się na wykonanie zabiegów koniecznych przed samym porodem, takich jak lewatywa czy golenie krocza.

Czy plan taki ma sens podczas pandemii? Tak, natomiast trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie oczekiwania mogą zostać spełnione ze względu na panujące ograniczenia. Będzie to zależało od obecnej sytuacji epidemicznej na danym terenie oraz sytuacji placówek medycznych. 

Zdj. główne: Arya Pratama/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*