Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu

Artykuł sponsorowany

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które najczęściej dotyczy kobiet, szczególnie w okresie okołomenopauzy. Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele i niekoniecznie muszą się wiązać z wiekiem, lecz także innymi chorobami układu moczowego. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu i jak można je leczyć?

Na czym polega nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, to przypadłość wiążąca się z mimowolnym oddawaniem moczu w sposób przez nas niekontrolowany. Są różne rodzaje nietrzymania moczu, które mogą objawić się nawet wśród młodych osób.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek uryny podczas gwałtownych czynności lub wymagających większego wysiłku fizycznego. Dzieli się on na trzy stopnie. Przy pierwszym stopniu do wycieku dochodzi podczas kaszlu, kichania lub bardzo dużego i długiego wysiłku fizycznego. W drugim stopniu do mimowolnego oddawania moczu może dochodzić przy mniejszym wysiłku fizycznym, np. podczas wchodzenia po schodach. Przy najwyższym stopniu można oddać mocz nawet podczas leżenia, stania, czy chodzenia.

Z kolei naglące nietrzymanie moczu wiąże się z brakiem możliwości opanowania parcia. Wtedy dochodzi do mimowolnego skurczu pęcherza moczowego, który zmusza do nagłego oddania moczu. Ten rodzaj nietrzymania moczu najczęściej wiąże się z zespołem pęcherza nadreaktywnego, czyli przewlekłą chorobą układu moczowego, która wynika z jego nieprawidłowego unerwienia. Innym typem nietrzymania moczu jest również niemożność do całkowitego wypróżnienia się. Pęcherz moczowy przepełnia się, co doprowadza do mimowolnego wycieku.

Dlaczego nie trzymasz moczu?

Istnieje wiele przyczyn powodujących mimowolne oddawanie moczu. Może to wynikać z różnych schorzeń, np. zaburzeń pracy przewodu pokarmowego lub innych chorób współistniejących, takich jak cukrzyca, czy przewlekły kaszel, którego najczęstszym powodem jest wieloletnie palenie papierosów. Inkontynencja pojawia się również z powodu wieku, a jej szczyt przypada na okres około oraz pomenopauzalny. Wraz z wiekiem osłabiają się mięśnie, co może przyczyniać się do trudności z zaciskaniem cewki moczowej. Nietrzymanie moczu wywołuje także otyłość.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

W przypadku niewielkiego nasilenia się objawów pacjentom najpierw zaleca się leczenie niefarmakologiczne. Jeżeli powodem do zaburzeń z oddawaniem moczu jest otyłość, wtedy zaleca się zmniejszenie masy ciała i późniejszą konsultację z lekarzem w kwestii ustalenia, czy objawy osłabły. Zdrowa dieta to nie tylko kluczowy element do zredukowania wagi, lecz także pomoc przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, takich jak zaparcia, które także doprowadzają do problemów z nietrzymaniem moczu. Jeżeli objawy inkontynencji, szczególnie wysiłkowego nietrzymania moczu, odczuwają osoby palące, zaleca się wtedy całkowite rzucenie palenia papierosów.

Lekarz może również zalecić specjalną stymulację mięśni dna miednicy, która powinna je wzmocnić i zredukować objawy. Istnieją dwa rodzaje ćwiczeń, które mogą skutecznie pomóc kobietom cierpiących na nietrzymanie moczu. Zaleca się ćwiczenia mięśni Kegla lub stosowanie stożków bądź kulek dopochwowych, jeżeli pierwszy typ treningu nie jest wykonywany poprawnie.

Jeżeli objawy nie ustępują przy leczeniu niefarmakologicznym lub są one już zbyt nasilone, stosuje się leki o aktywności cholinolitycznej. Na Receptomat.pl zdobędziesz leki na e-receptę, które skutecznie pomogą w radzeniu sobie z nietrzymaniem moczu.

Fot.: Sasun Bughdaryan/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*