Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zmiany w życiu dziecka, jego dojrzewanie, kontakty z rówieśnikami – wszystko to wpływa na jego rozwój psychiczny. Powinnaś z uwagą obserwować zachowanie swojej pociechy, aby szybko zauważyć, gdy dzieje się z nią coś niepokojącego.
Dzieci nie zawsze potrafią w pełni wyrazić gromadzące się w nich emocje oraz dać im upust. Bywa, że skrywają je w sobie lub wręcz przeciwnie – wyrażają je poprzez agresywne zachowanie. Jeżeli zauważysz zmiany w zachowanie swojego malucha i nie będziesz potrafiła sobie z nimi poradzić, najlepiej, abyś skonsultowała się ze specjalistą, jakim jest psycholog dziecięcy. W jakich sytuacjach warto zwrócić się do niego o pomoc?
Pójście do szkoły lub nowej klasy jest dla dziecka stresującym przeżyciem. Jeżeli Twoja pociecha jest nieśmiała i ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z kolegami, specjalista może doradzić Ci, jak otworzyć dziecko na nowe znajomości. Porad nie musisz szukać wyłącznie w gabinecie stacjonarnym. Psycholog online także udzieli Ci pomocnych informacji.
W sytuacji, gdy dziecko nagle i często wybucha niekontrolowanych atakiem złości, a nawet agresji, również warto udać się z nim do specjalisty. Być może w szkole dziecka zdarzają się jakieś trudne sytuacje, z którymi nie umie sobie ono poradzić.
Tym, co powinno zwrócić Twoją uwagę są też gwałtowne zmiany nastrojów pociechy. Mogą one świadczyć o nieumiejętności radzenia sobie z emocjami lub być oznaką jakiegoś schorzenia natury psychicznej lub neurologicznej.
Czasem tak zmienne nastroje mogą być wołaniem dziecka o pomoc lub dążeniem do tego, aby być zauważonym. Zastanów się, czy w ostatnich tygodniach spędzałaś z dzieckiem mniej czasu lub czy mogło wydarzyć się coś, co skłoniłoby dziecko do takich zachowań.
Mogą one objawiać się problemy z zaśnięciem lub częstym przebudzaniem się w nocy. Innym symptomem może być moczenie się dziecka. Mogą to być objawy nerwicy Test wykonany przez psychologa będzie cenną diagnozą, która umożliwi efektywną dalszą terapię dziecka.
„Nerwica” to jedna z tych fraz związanych ze zdrowiem psychicznym, które Polacy wyszukują w Internecie najczęściej. A…
Opublikowany przez PsychoMedic.pl Poniedziałek, 3 maja 2021
Jeżeli zauważysz pogorszenie wyników w nauce dziecka, nie lekceważ tego. Może to być wprawdzie czasowa niedyspozycja czy po prostu zmęczenie, natomiast w momencie, gdy mimo rozmów sytuacja nie ulega poprawie, warto sięgnąć po pomoc psychologa.
To traumatyczne doświadczenie, które może zostawić ślad w psychice dziecka. Mimo że rodzice przeważnie starają się przeprowadzić rozstanie, rozmawiając z dzieckiem, brak stałej obecności obojga rodziców na co dzień może być dla niego szokujący. Psycholog doradzi też, jak komunikować z dzieckiem, co zrobić, aby rozwód opiekunów był dla niego jak najłagodniejszy w skutkach.
Czynnikami, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji u psychologa dziecięcego jest:
Wizyta u psychologa dziecięcego nie jest powodem do wstydu. Warto porozmawiać na ten temat z dzieckiem i uświadomić mu, że pomoc innych osób może przynieść wiele dobrego. Twoja pociecha może czasem wstydzić się rozmawiać z Tobą o swoich uczuciach, a psycholog, jako osoba postronna i znająca odpowiednie techniki, może dać mu komfort swobodnego opowiadania o tym, co go dręczy.
Zdjęcie główne: cottonbro, źródło: pexels.com
Zdecydowanie podczas rozwodu rodziców pomoc psychologa wydaje się bardzo ważna, do tego stresujące sytuacje w szkole, trzeba dużo rozmawiać ze swoim dzieckiem, żeby mieć świadomość tego, że wszystko jest w porządku.