Skuteczne sposoby na rozstępy po ciąży

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Skuteczne sposoby na rozstępy po ciąży

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że przeciwdziałać rozstępom można już na początku ciąży. Jak więc im zapobiec i co robić, gdy się pojawią?

Rozstępy to problem, z którym zmaga się wiele przyszłych mam. Ten efekt pojawia się u ponad połowy ciężarnych. Nie oznacza jednak tego, że rozstępy muszą zostać z Tobą na zawsze. Proces zapobiegania i ich usuwania może trwać długo. Dlatego warto zacząć dbać o swoją skórę już wcześniej, tak aby zapobiegać powstawaniu niechcianych blizn. 

Dlaczego powstają rozstępy?

Z rozstępami zmagają się nie tylko kobiety w ciąży, ale także osoby uprawiające sport. W wyniku szybkiego rozciągania się skóry poza jej limit elastyczności pojawiają się blizny. Mają one postać pasm równoległych i wrzecionowatych.

Na samym początku przez kilka miesięcy, gdy się pojawiają, skóra swędzi i pęka, a zmiany mają kolor czerwony. Po jakimś czasie zaczerwienienia bledną, a na skórze wyczuć można wgłębienia. Takie zmiany ukazują się najczęściej na brzuchu, pośladkach, udach i piersiach.

Wielu specjalistów twierdzi, że duże znaczenie mają tutaj predyspozycje genetyczne. Inną przyczyną okazać się może zbyt duży poziom kortykosteroidów (kortyzol) – zbyt dużo stresu źle wpływa na elastyczność naszej skóry. Jego poziom wzrasta u kobiet w okresie ciąży, co przy przyroście wagi powoduje pojawianie się rozstępów. Innych przyczyn można szukać w złej pielęgnacji, która sprawia, że skóra staje się zbyt sucha i uszkodzona, oraz w diecie, w której brakuje m.in. magnezu, cynku, witamin A, C, E i B.

Jak zwalczyć rozstępy po ciąży?

Przyszłe mamy muszą zacząć dbać o swoją skórę już wcześniej. Kremy czy olejki sprawią, że naskórek będzie bardziej elastyczny, a systematyczność da bardzo widoczne efekty. Dodatkowo masaże wykonane np. za pomocą rękawicy ujędrnią ciało. Dieta ma także ogromne znaczenie, powinna być bogata w witaminy i minerały.

Jeżeli po ciąży chcesz zlikwidować niechciane blizny, zacznij od preparatów do tego przeznaczonych. Takie kosmetyki dostępne są m.in. w aptekach i pomogą Ci zredukować i rozjaśnić blizny. Większość produktów przeznaczonych na rozstępy dla kobiet po ciąży powinny być bezpieczne w momencie ich użytkowania: w okresie połogu i karmienia piersią. 

Zazwyczaj w składzie takiego kremu znajdziemy forskolinę z pokrzywy, która ma wpływ na naszą skórę i jej jędrność. Doskonale sprawdzą się preparaty zawierające wspomnianą już wcześniej witaminę E czy kwas glikolowy. Jednak należy pamiętać, że każda kobieta musi zapoznać się z informacją na opakowaniu, czy może w danym momencie korzystać z kremu. 

Minimalizowanie rozstępów po porodzie można przeprowadzić również w salonie kosmetycznym. Kosmetyczka używa do zabiegu silnych substancji, mających na celu wniknięcie w skórę i zregenerowanie naskórka. Na pewno na jednej wizycie się nie skończy, więc mama musi mieć świadomość, że będzie musiała zapisać się na kilka zabiegów.

Ostatnim sposobem, z którego także można skorzystać w salonie, jest terapia laserowa. Taka terapia daje ogromną poprawę, ale jest bardzo kosztowna. Przed wszystkimi zabiegami należy skonsultować się z lekarzem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do stosowności zabiegu.

Przeczytaj też: https://momom.pl/ciaza-i-porod/problemy-z-pecherzem-w-ciazy-sprawdz-jak-sobie-z-nimi-poradzic/

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*