Świąteczne zabawy dla całej rodziny. Sprawdź, jak wesoło spędzić czas

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Świąteczne zabawy dla całej rodziny. Sprawdź, jak wesoło spędzić czas

Święta są szczególnym czasem, który warto spędzić w gronie rodziny i przyjaciół. Jak zaplanować ten magiczny czas, aby dzieci się nie nudziły i nie spędzały go przed telewizorem? Czy czas przygotowań do świąt można spędzić wspólnie z dziećmi, dobrze się przy tym bawiąc?

Wspólne przygotowania do świąt jako forma zabawy

Święta już za kilka dni. W większości domów rozpoczęły się już świąteczne przygotowania, które są idealną okazją do spędzenia wspólnego czasu z dzieckiem. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie najmłodszych domowników w prace domowe.

Pieczenie ciastek

Wspólne pieczenie pierników jest wielkim przeżyciem dla dzieci. Dlatego warto pozwolić im samodzielnie wybijać pierniczki, a później je dekorować. Maluszki mogą mieć początkowo problem z wybijaniem ciasteczek. Warto im wtedy pomóc, aby wspólne pieczenie było dla nich dobrą zabawą.

Ozdoby świąteczne

Wspólne wykonywanie ozdób świątecznych jest świetnym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem. Trudność w przygotowywaniu ozdób należy dostosowywać do wieku dziecka. Z najmniejszymi pociechami warto wykonać łańcuchy z:

 • suszonych owoców,
 • bibuły,
 • kolorowego papieru.

Dziecko pomagając w przygotowaniach do świąt, czuje się ważne i docenione. Wspólne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia mogą stać się rodzinną tradycją. 

Świąteczne zabawy z dzieckiem

W święta można więcej czasu spędzić z dziećmi podczas wspólnych zabaw. Najpopularniejszymi z nich są:

1. Wspólne czytanie książek

Należy znaleźć taką książkę, która zainteresuje zarówno dziecko, jak i czytającego rodzica. Świetnym rozwiązaniem są książeczki 3D, które pobudzają wyobraźnie dziecka.

2. Spacer

Spacer po świątecznie przystrojonym mieście ma swój niepowtarzalny urok. Dziecko będzie zachwycone wspólną przechadzką i oglądaniem świecących dekoracji świątecznych.

3. Gry planszowe

Jeśli dziecko jest już trochę większe, to świetnym sposobem na spędzenie czasu razem są gry planszowe. Gry planszowe należy dostosować do wieku dziecka. Najpopularniejszymi grami są:

 • Monopoly,
 • Terraformacja Marsa,
 • Agricola,
 • Everdell,
 • Zamki Burgundii,
 • Szarlatani,
 • Osadnicy.

4. Gry z dzieciństwa rodziców

Świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu są gry, w które grali rodzice w dzieciństwie. Należą do nich m.in.:

 • kółko i krzyżyk,
 • kalambury,
 • statki.

5. Odwiedziny u rodziny i przyjaciół

Odwiedziny u rodziny i przyjaciół są doskonałym sposobem na spędzenie świątecznego czasu. Obecnie w czasie pandemii warto bardzo ostrożnie planować świąteczne wizyty.

6. Oglądanie starych zdjęć

Dzieci bardzo lubią oglądać zdjęcia i słuchać anegdotek o tym, co robili, jak byli mali. Wspólne oglądanie albumu z fotografiami, może stać się bardzo interesującą rozrywką dla całej rodziny.

Czas świąt Bożego Narodzenia jest magiczny. Warto tę magię przekazać dzieciom podczas wspólnych zabaw.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • Надежда 19.02.2021

  Swieta to wspanialy czas spedzony z najblizszymi. W magicznej atmosferze, przy stole pelnym przepysznych potraw, nie ograniczajmy sie tylko do siedzenia i podjadania! Warto urozmaicic ten czas na wesolo! Sprawdz w co mozna sie bawic w swieta! Gdy dlugo wyczekiwana, pierwsza gwiazdka blysnie na niebie zaczynamy swiateczna uczte. Dzielenie sie oplatkiem, skladanie sobie najwspanialszych zyczen i wspolny wigilijny posilek. Najczesciej podczas wigilii skupiamy sie na probowaniu potraw oraz na prezentach. Niektorzy z nas wspominaja dawne czasy i tych, ktorych juz z nami nie ma. Wszystkie te przemyslenia bywaja jednoczesnie mile i smutne.