Własny pokój czy sypialnia rodziców – gdzie powinno spać niemowlę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Własny pokój czy sypialnia rodziców – gdzie powinno spać niemowlę?

Wielu rodziców zastanawia się, gdzie ich pociecha powinna spać. Opinie na ten temat są podzielone. Wielu pediatrów w Polsce zaleca, aby dziecko na początku spało w jednym łóżku z rodzicami. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej

Amerykańska Akademia Pediatryczna wydała zalecenia wskazujące rodzicom, gdzie powinno spać niemowlę. Lekarze z Akademii Pediatrycznej uważają, że niemowlę przez przynajmniej pierwsze 6 miesięcy swojego życia powinno spać w pokoju rodziców.

Wcześniej sądzono, że dziecko może spać w osobnym pokoju „pod okiem” elektronicznej niani. Niestety, zauważono, że ten sprzęt zawodzi. Dziecko powinno spać w pokoju rodziców, bo dzięki temu rodzic może szybciej zareagować m.in. w przypadku bezdechu, który jest przyczyną wielu zgonów noworodków.

Gdzie powinno spać niemowlę w pokoju rodziców?

Trudno jednoznacznie określić, w jakim miejscu w pokoju rodziców powinno spać dziecko, bo każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Dlatego zawsze należy wziąć pod uwagę osobiste preferencje i dostępny metraż.

Spanie w jednym łóżku z dzieckiem

Rozwiązanie to było powszechne na początku XX wieku. Mimo związanego z nim niebezpieczeństwa, obecnie cieszy się dość dużą popularnością ze względu na ogromną wygodę dla rodziców.

Rodzice dzięki wspólnemu spaniu z noworodkiem budują z nim trwałą więź. Takie rozwiązanie jest również bardzo korzystne dla mam, które karmią piersią. Nie trzeba wstawać, aby nakarmić dziecko. Większość noworodków zasypia przy piersi, tym samym mama może również spokojnie spać.

Gdy rodzice zdecydują się na spanie z dzieckiem, ich łóżko powinno być większych rozmiarów min. 180 cm szerokości. Dzięki temu bez problemu zmieszczą się w nim 2 dorosłe osoby i maluszek.

Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to nie jest zalecane przez Amerykańską Akademię Pediatryczną, ponieważ dziecko może spaść z łóżka, zostać zgniecione przez rodzica, a w ekstremalnych przypadkach może również umrzeć z przegrzania lub udusić się kawałkiem koca.

Dostawka do łóżka rodziców

Może zostać dopasowana do łóżka, a przy okazji jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla obojga rodziców, szczególnie dla mam karmiących piersią. Dostawka powinna być bezwzględnie dopasowana wysokością do łóżka rodziców. Dzięki temu rozwiązaniu rodzice mogą korzystać z atutów spania z dzieckiem, przy jednoczesnym posiadaniu całego łóżka dla siebie.

Rozwiązanie to wymaga dość dużego metrażu sypialni, ponieważ dostawka zajmuje sporo miejsca i musi być umiejscowiona zaraz obok łóżka rodziców.

Łóżeczko dziecięce

Rozwiązanie to pozwala na posiadanie niezależnej przestrzeni dla dziecka i rodziców; każdy ma swoje miejsce do spania. Niestety, taki wybór może wiązać się z częstym wstawaniem do dziecka w nocy. Nie zapewnia również dziecku niezbędnej bliskości, co może utrudniać jego sen. Dziecko, które śpi w łóżeczku, powinno na początku spać w kokonie – noworodki są przyzwyczajone do małej ilości miejsca w brzuchu matki.

Jeśli rodzice zdecydują się na zakup łóżka dla dziecka, to powinno być ono wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów, potwierdzonych przez liczne atesty.

Rozwiązanie to jest zalecane przez Amerykańską Akademię Pediatryczną. W łóżeczku nie powinno być żadnych niepotrzebnych zabawek czy koców.

Kołyska, kosz

Kosz lub kołyska jest świetnym rozwiązaniem, które nie zajmuje dużo miejsca w sypialni rodziców. Kolejną zaletą tego typu produktów jest to, że dziecko ma ciasno, dzięki czemu czuje się bezpiecznie. Poza tym wielu dzieciom bujanie ułatwia zasypianie. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma dwie główne wady:

  • niemowlę może w nim spać tylko do około 6 miesiąca życia,
  • koszt kołyski lub kosza jest wysoki.

Gdzie powinno spać dziecko?

Decyzja o tym, gdzie będzie spała nasza pociecha, powinna zostać podjęta indywidualnie w końcu każde dziecko ma inny temperament, tym samym sen również będzie przebiegał inaczej. Jeśli rodzice zdecydują się na łóżeczko, kosz lub kołyskę, to powinni zadbać, aby mebel znajdował się jak najbliżej łóżka. Dzięki temu rodzic może być zawsze przy dziecku, kiedy ono będzie tego potrzebować.

Zdjęcie główne: Autor: Jonathan Borba, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*