Jak ubierać dziecko podczas upałów?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak ubierać dziecko podczas upałów?

Nadeszło długo wyczekiwane lato. Korzystamy z niego, jak tylko możemy, najczęściej przesiadując nad wodą z dziećmi. Jak należy ubrać malucha podczas upałów?

Większość rodziców czekało na słońce i piękną pogodę. Po niezbyt ciepłej wiośnie mają pewnie nadzieję, że ich dzieci wraz z nadejściem lata nie będą łapać tak często wielu wirusów. Wysokie temperatury wiążą się jednak z innym ryzykiem, a mianowicie przegrzaniem dziecka. Jak temu zapobiec i odpowiednio ubierać malucha podczas upałów? Podpowiadamy, jak zadbać o ubiór i komfort dziecka latem.  

Upały – zagrożenie dla malucha

Nie tylko my dorośli źle znosimy temperaturę sięgającą 30 stopni na plusie. Dzieci, a szczególnie noworodki i kilkumiesięczne maluchy także nie lubią upałów. Wysoka temperatura powoduje u nich rozdrażnienie czy brak apetytu. Jednym z ważniejszych elementów przy takiej pogodzie jest odpowiedni ubiór. Będzie się różnił od tego, który nosimy, gdy przebywamy w domu. 

Maluch na spacerze

Wybierając ubranka dla dziecka na wiosenne i letnie dni, rodzice powinni zwrócić uwagę na materiał odzieży. Im lepsza tkanina, tym większa swoboda. Ubrania uszyte z naturalnych materiałów jak: len czy bawełna, umożliwiają skórze oddychanie. Latem unikaj odzieży wykonanej ze sztucznych tkanin, gdyż przy ich stosowaniu u dziecka mogą wystąpić podrażnienia (potówki) czy odparzenia. Kolejną rzeczą jest dobranie odpowiedniego koloru i rozmiaru ciuszka. Zbyt małe będzie uciskać, a zbyt ciemne mocniej będzie przyciągać promienie słoneczne. Stawiaj na jasne kolory, a najlepiej na beż czy biel. 

Wybierając się na spacer czy spędzając po prostu czas na zewnątrz w trakcie upałów, przede wszystkim chrońmy głowę dziecka! Gdy jesteśmy z nim na pełnym słońcu, powinien mieć na głowie czapeczkę z daszkiem, chustkę czy kapelusik, który będzie ochraniał oczy i buzię. 

Dzieci najlepiej będą się czuły, mając na sobie zwykłe body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach. Unikaj skarpetek czy długich spodenek i bluzeczek. Dziecku, które siedzi w wózku, na pewno będzie ciepło, więc zrezygnuj z czapeczki i kocyka, którym go przykrywasz, gdy śpi. W trakcie snu możesz użyć do przykrycia lekkiej flanelowej pieluszki. W razie chłodniejszej pogody w zapasie możesz mieć jakiś sweterek czy bluzę. Nie ubieraj maluszka zbyt grubo, bo możesz mu zaszkodzić niż pomóc. Spocone dziecko przy lekkim podmuchu wiatru narażone jest na przewianie. Bieganie w samym bodziaku mu nie zaszkodzi.

Gdy dziecko przebywa w domu

Będąc w domu w ciągu dnia, maluch także może przebywać w pajacyku czy bodziaku. Nic mu się nie stanie, gdy nawet poleży w samej pieluszce. To się tyczy także nocy. Może spać w pajacyku lub w samej pieluszce, przykryty lekkim materiałem. Dziecko śpiąc tak jak dorosły – poci się. Oczywiście należy uważać na wszelkie klimatyzatory i wietrzenie mieszkania, gdyż możesz swoją pociechę przeziębić.

Zdjęcie główne: Dragos Gontariu, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*