Łagodnie przebiegające ząbkowanie to marzenie każdego rodzica. Jednak wyrzynające się zęby bardzo boleśnie przebijają się przez dziąsła, wywołując u dziecka różne dolegliwości. Na szczęście istnieją sposoby na przetrwanie tego trudnego czasu.
Ząbkowanie u dziecka jest procesem rozłożonym w czasie. Wyrzynanie się zębów rozpoczyna się najczęściej między 4 a 6 miesiącem życia, i może trwać aż do ukończenia przez dziecko 36 miesiąca. Po tym czasie w buzi dziecka będzie znajdować się 20 zębów mlecznych.
U niektórych dzieci proces ząbkowania odbywa się niemal niezauważalnie – dolegliwości są małe i nie powodują dyskomfortu u dziecka. Niestety takich przypadków jest niewiele. Najczęściej jednak ząbkowanie jest dla dziecka uciążliwe, co przekłada się na jego zachowanie.
Większość maluszków, u których wyrzynają się ząbki, zachowuje się inaczej niż zwykle. Dzieci są wtedy marudne, płaczliwie, bardzo mocno się ślinią i często wkładają do buzi rączki lub zabawki. Wyrzynające się u dziecka ząbki mogą powodować również szereg innych objawów m.in.:
Maluszek, u którego wyrzynają się ząbki, może mieć również mniejszy apetyt lub w trakcie jedzenia będzie zaciskał dziąsła na butelce czy piersi. Takie zachowanie spowodowane jest swędzeniem dziąseł, które podczas ząbkowania są rozpulchnione i zaczerwienione – taki stan może trwać nawet kilka miesięcy.
Objawy ząbkowania mogą nasilać się w momencie, gdy maluszkowi przebija się więcej niż jeden ząbek na raz – na szczęście takie sytuacje są niezwykle rzadkie. Większość dzieci dużo lepiej znosi wyżynanie się kolejnych zębów – z reguły jest to dla dziecka mniej bolesne.
Dla maluszków najbardziej bolesny jest ostatni etap ząbkowania, kiedy ząb przebija się przez dziąsło. Dziecko odczuwa wtedy dyskomfort, swędzenie i bardzo często ból. W takiej sytuacji może nie chcieć jeść, mogą wystąpić również inne objawy, m.in. gorączka czy katar. Wówczas warto sięgnąć po sposoby, które pomogą dziecku przetrwać trudny okres ząbkowania.
Wiele doświadczonych mam poleca dla ząbkujących maluszków gryzaki, które podczas gryzienia przynoszą dziecku ulgę. Gryzaki za pomocą wywierania nacisku na dziąsła, ułatwiają wyrżnięcie się ząbków. Często zaleca się gryzaki z wypustkami, które dodatkowo masują obolałe dziąsła.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje gryzaków, do najpopularniejszych należą modele:
Maluszek powinien mieć różne rodzaje gryzaków – w końcu nigdy nie wiadomo, który będzie najbardziej odpowiadał dziecku. Gryzaki wypełnione wodą można schłodzić w lodówce przed podaniem – gryzienie chłodnego przedmiotu zapewni maluchowi ulgę przy silniejszym bólu. Należy jednak pamiętać, że takich gryzaków nie wolno schłodzić w zamrażarce! Zamrożony gryzak może uszkodzić delikatną błonę śluzową w buzi dziecka!
Smoczki – gryzaki z wypustkami są nowością na rynku. Wypustki smoczka delikatnie masują obolałe dziąsła, zmniejszając dyskomfort.
Ulgę podczas ząbkowania przyniesie również masowanie dziąseł przez rodzica. Masaż można przeprowadzić na dwa sposoby:
Dolegliwości maluszka podczas ząbkowania można złagodzić, stosując odpowiednie preparaty. W aptekach bez recepty można kupić maści i żele na ząbkowanie. Takie preparaty wykazują działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Do najpopularniejszych zalicza się:
Stosując preparaty na ząbkowanie, rodzic powinien bezwzględnie przestrzegać zalecanej przez producenta dawki leku. W przypadku silnych dolegliwości bólowych zaleca się, po konsultacji z pediatrą, podać maluszkowi środki przeciwbólowe (w syropie lub w czopku).
Ząbkowanie maluszka jest bardzo wymagającym etapem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pomoc dla maluszka w tym czasie.
Zdjęcie główne: Matt Walsh, źródło: unsplash.com