Zalety wspólnego czytania z dzieckiem

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zalety wspólnego czytania z dzieckiem

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dobie komputerów coraz rzadziej znajdujemy czas na chwilę sam na sam z lekturą. Najczęściej dzieje się tak przez natłok codziennych obowiązków i chęć oddania się niewymagającym rozrywkom, jak odcinek ulubionego serialu czy scrollowanie feeda na instagramie. I chociaż jest to zupełnie naturalne, warto poświęcić chwilę na wspólne czytanie z dzieckiem. W końcu wystarczy już kilka minut z książką dziennie, aby korzystnie wpłynąć na rozwój malucha.

Nie musisz czekać, aż Twoja pociecha zacznie mówić pierwsze słowa, zanim sięgniecie po pierwsze książki dla dzieci. Zwróć tylko uwagę na to, żeby posiadały one wiele ilustracji, bo to właśnie nimi najbardziej będzie zaciekawiony maluch. Im szybciej rozpoczniecie przygodę z czytaniem, tym lepiej. Już maleństwo w łóżeczku doceni bajkę przeczytaną mu na dobranoc, ale spokojniejszy sen to tylko jedna z wielu zalet wspólnego czytania z dzieckiem.

Wspiera naukę mówienia

Bajki dla dzieci do czytania z wielu powodów wpływają korzystnie na rozwój mowy. Przede wszystkim wzbogacają zasób słów szkrabów, ponieważ rodzą zainteresowanie językiem – maluch sam będzie pytał Cię o znaczenie nieznanych mu wcześniej wyrazów. Dodatkowo na późniejszym etapie rozwoju, słuchając czytanej im przez dorosłego opowieści, uczą się także poprawności gramatycznej i stylistycznej, co korzystnie wpłynie na ich przyszłe wyniki w szkole.

Wspiera naukę czytania

Nie przestawaj czytać swojemu dziecku w momencie, kiedy zacznie ono chodzić do szkoły. Wbrew pozorom to właśnie wtedy wspólna lektura może okazać się kluczowa dla jego rozwoju. Kiedy dzieci rozpoczynają naukę samodzielnego czytania, zdarza się, że zniechęcają się przez małą atrakcyjność tekstów zamieszczonych w szkolnych podręcznikach i presję ze strony nauczycieli oraz rówieśników. Nauka czytania sprawia trudność wielu świeżo upieczonym uczniom, a Ty, jako rodzic, jesteś w stanie wesprzeć malucha w ciężkiej przeprawie przez pierwsze litery, sięgając po interesujące lektury, od których nie będzie umiał się oderwać. Jeśli czytanie stanie się dla Twojego dziecka zabawą, a nie wyłącznie przykrym obowiązkiem, dużo szybciej opanuje tę umiejętność!

Budzi ciekawość świata

Jeśli Twoje dziecko nie odkryło jeszcze swoich zainteresowań, to właśnie wspólne czytanie może mu w tym pomóc. Książki to w końcu nie tylko powieści przygodowe czy fantastyczne, ale także niesamowite przewodniki po świecie zwierząt i roślin, atlasy kosmosu, encyklopedie. Możliwości jest bez liku, a każda kolejna pozycja jedynie zwiększy ciekawość Twojej pociechy do świata. W dodatku książki dla dzieci edukacyjne to wspaniała okazja na to, żeby nauczyć dziecko istotnych lekcji, jak szacunek do innych, ochrona środowiska czy miłość do zwierząt.

Lekcja empatii

Tak, jak my podczas lektury łatwo identyfikujemy się z ulubionymi kreacjami w książce, tak samo dzieci wybierają sobie ukochane postacie, których emocje szczególnie na nie wpływają. Przeżywanie przygód wspólnie z bohaterami opowieści pozwala im na głębsze zrozumienie ludzkich uczuć i tego, jak oddziałujemy na siebie nawzajem w społeczeństwie, co sprawia, że mają lepszy kontakt z otoczeniem.

Budowanie więzi z rodzicem

We wspólnym czytaniu ważna jest nie tylko treść książki, ale przede wszystkim czas spędzony sam na sam z dzieckiem. W codziennej bieganinie często brakuje chwili tylko dla rodziny, a przecież nawet kilka minut z lekturą jest pretekstem do zbudowania silniejszej więzi z maluchem. Kiedy czytamy dziecku książkę, czuje się ważne i kochane, co w szerszej perspektywie wpływa korzystnie na jego rozwój.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*