Alternatywne metody wspomagania płodności

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Alternatywne metody wspomagania płodności

Niepłodność przestała być już tematem tabu. Coraz więcej par szuka alternatywnych sposobów na poprawę swojej płodności. W jaki sposób można poprawić tą męską i kobiecą?

Monitoring cyklu

Wiele par błędnie uważa, że monitoring cyklu jest tym samym co metoda kalendarzykowa. Monitoring cyklu jest czynnością, która pozwala postawić prawidłową diagnozę i pomóc rozwiązać problem braku poczęcia. Monitoring jest wnikliwą obserwacją kobiecego cyklu pod kątem owulacji i zapłodnienia. Dzięki niemu można wykryć np. problem z pęcherzykami lub brak owulacji.

Najlepszym sposobem na monitoring cyklu jest badanie USG lub zbadanie wysokości progesteronu we właściwych dniach cyklu. Badanie USG zwiększa również szansę na szybką diagnozę problemów z owulacją.

Właściwa dieta jako wsparcie płodności

Jedzenie może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Dieta osób, które starają się o potomstwo, powinna być bogata w witaminy i minerały, które wspierają układ rozrodczy. W diecie kobiet, które chcą poprawić jakość swojego śluzu, nie może zabraknąć witaminy E, którą można znaleźć m.in. w olejach roślinnych, orzechach laskowych, żółtkach i warzywach liściastych. 

Bardzo ważnym mikroelementem wspierającym płodność jest cynk. Świetnym jego źródłem są nasiona roślin strączkowych, mleko, produkty mleczne oraz warzywa i owoce, które są również bogate w żelazo i kwas foliowy – są to owoce cytrusowe oraz warzywa liściaste np. sałata, brokuły.

Według przeprowadzonych badań, ogromny wpływ na kobiecą płodność ma właściwy poziom witaminy D. Badania wykazały, że kobiety, które mają prawidłowy jej poziom w organizmie szybciej zachodzą w ciąże. Witamina D poprawia również jakość męskiego nasienia.

Zioła i suplementy diety wspierające płodność

Skutecznym sprzymierzeńcem kobiecej płodności jest niepokalanek mnisi i dziędziel. Regulują one cykl, poprawiając kobiecą płodność. Kuracja tymi ziołami trwa 3 miesiące, później należy zrobić 2-miesięczną przerwę. Nie należy przyjmować tych ziół w czasie ciąży.

Kobiety starające się o dziecko powinny do swojej diety wprowadzić herbatę z liści malin oraz z pokrzywy. Każda z nich wzmacnia macicę i ułatwia zagnieżdżenie się zarodka w ściółce wewnątrz niej.

Korzeń i bulwy pluskwicy są świetnym sposobem na regulację rozchwianej gospodarki hormonalnej oraz stymulują pracę jajników. Zwiększają również szansę na utrzymanie ciąży po zapłodnieniu.

Mężczyźni, którzy starają się o potomstwo, powinni sięgnąć po lukrecję, korzeń żeń-szenia i korzeń maca. Rośliny te mają dobroczynny wpływ na szybsze poczęcie potomstwa, ponieważ zwiększają ruchliwość plemników i ilość nasienia.

Osteopatia jako sposób na poprawę płodności

Na płodność oraz zaburzenia w układzie rozrodczym może wpłynąć postawa ciała i zły układ narządów wewnętrznych. Dzięki osteopatii jest możliwe przywrócenie właściwej postawy ciała, a tym samym poprawienie płodności. Za pomocą masażu można przywrócić prawidłowe napięcie mięśni kręgosłupa.

Akupunktura na płodność

Akupunktura jest chińską medycyną naturalną, która stymuluje odporność i redukuje ból. W wielu krajach jest niekonwencjonalną metodą leczenia. Akupunktura przywraca równowagę całego organizmu, dlatego wiele osób uważa ją za skuteczną metodę w leczeniu niepłodności.

Joga hormonalna na niepłodność

Wiele kobiet dzięki jodze hormonalnej zaszło w ciążę. Odpowiednie pozycje stymulują umysł i ciało – wzmacniają mięśnie i pomagają w osiągnięciu równowagi organom, które są odpowiedzialne za zapłodnienie. Joga hormonalna jest świetną metodą wspomagania płodności. Eliminuje stres, którego doświadcza wiele par podczas starania się o dziecko.

Czego należy unikać podczas starań o dziecko?

Osoby, które starają się o dziecko, powinny wykluczyć ze swojej diety: przetworzoną żywność, alkohol, produkty zawierające tłuszcze, tran oraz węglowodany proste, które można znaleźć w słodkich napojach i słodyczach. Warto ograniczyć również spożywanie cukru i białego pieczywa.

Zdjęcie główne: Nylos, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*