Blada kreska na teście ciążowym. Co to oznacza?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Blada kreska na teście ciążowym. Co to oznacza?

„Zrobiłam test ciążowy i jedna z dwóch kresek jest bardzo blada. Jak myślicie, jestem w ciąży czy nie?”- takie posty bardzo często pojawiają się na forach osób starających się o dziecko. A przyszła mama, pomimo wykonania testu, nie wie czy jest w ciąży, czy nie. Dlaczego jedna z dwóch kresek jest bardzo blada – co oznacza taki wynik?

Rodzaje testów ciążowych

W sprzedaży dostępne są testy ciążowe:

 • płytkowe – kilka kropel moczu umieszcza się w okienku testowym,
 • strumieniowe – końcówkę testu umieszcza się w strumieniu moczu na 5 do 10 sekund,
 • paskowe – końcówkę testu należy zanurzyć w sterylnym pojemniku wypełnionym moczem.
źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=ww4IGv1iZMI)

Interpretacja wyniku testu ciążowego

Domowe testy ciążowe dostępne w aptekach mają bardzo wiele zalet:

 • są łatwo dostępne,
 • tanie,
 • pozwalają na szybkie sprawdzenie obecności ciąży.

W przeciwieństwie do testów laboratoryjnych, domowe testy nie dają 100% pewności. Największą wątpliwością wielu kobiet jest pojawienie się bladej kreski na teście ciążowym. 

W instrukcji wielu testów ciążowych można znaleźć informacje, że oznaką ciąży są dwie kreski na teście. Pojawiają się one w chwili, gdy test wykryje hormon beta hCG w moczu, który pojawia się tylko u ciężarnych kobiet. Hormon ten wytwarzany jest już po kilku dniach od zapłodnienia. Tym samym, jeśli w teście ciążowym pojawiła się druga, nawet najbledsza kreska, to w większości przypadków jest to oznaka ciąży. Warto powtórzyć taki test za kilka dni lub zgłosić się na badanie do laboratorium.

Blada kreska na teście ciążowym – przyczyny

Blada kreska na teście ciążowym może pojawić się z powodu:

 • dużej czułości testu,
 • bardzo wczesnej ciąży.

Warto kupować testy, które mają czułość 10mU/L – wykrywają one nawet bardzo wczesną ciążę, a przy tym są niewiele droższe od tych mających czułość 25mU/L. Stężenie hormonu beta hCG rośnie z każdym dniem ciąży, dlatego we wczesnej fazie może pojawić się bardzo blada kreska. Im później zostanie wykonany test ciążowy, tym kreska na teście jest wyraźniejsza.

Blada kreska na teście ciążowym, a brak ciąży

Przed zastosowaniem testu ciążowego warto przeczytać ulotkę. Istnieją sytuację, kiedy blada kreska na teście nie jest oznaką ciąży. Może na to wpływać:

 • działanie testu ciążowego – w instrukcji większości testów ciążowych jest informacja, że jeśli blada kreska pojawi się na teście ciążowym po 10 minutach, to wynik jest fałszywie dodatni. Jeśli nie ma takiej informacji w ulotce, to spóźniona blada kreska może oznaczać bardzo wczesną ciążę.
 • doszło do zapłodnienia i samoistnego poronienia – na teście ciążowym pojawia się bardzo blada kreska, a parę dni później pojawiła się obfita miesiączka, wówczas mogło dojść do samoistnego poronienia,
 • test był wadliwy.

Co ważne, najbardziej wiarygodny wynik testu ciążowego otrzymamy w dniu terminu miesiączki lub po terminie spodziewanego okresu.

Fałszywie dodatni wynik testu

Niektóre testy ciążowe mogą dawać fałszywie pozytywne wyniki – blada kreska oznacza wtedy  fałszywie dodatni wynik, czyli informuje o ciąży, której faktycznie nie ma. Jeśli na teście ciążowym pojawiła się blada kreska, to warto powtórzyć taki test za kilka dni. Gdy na teście widnieją dwie ciemne kreski, to znaczy, że kobieta jest w ciąży.

Testy najczęściej mylą się w drugą stronę – nie wykrywają wczesnej ciąży. Negatywny test nie jest miarodajny, warto zrobić zawsze dwa testy różnych firm.

Blada kreska na teście ciążowym, a miesiączka

Zdarzają się sytuacje, w których na teście ciążowym pojawia się druga, bardzo słaba kreska, a parę dni później kobieta ma bardzo skąpy okres, który najczęściej oznacza implantację zarodka na ściance macicy. W takiej sytuacji kobieta powinna udać się do ginekologa w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie doszło do zapłodnienia, to blada kreska na teście ciążowym jest spowodowana wadliwością testu.

Blada kreska na teście ciążowym wykonanym w terminie miesiączki może wskazywać na bardzo wczesną ciążę. Wynik warto potwierdzić badaniem laboratoryjnym lub podczas wizyty u ginekologa.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • Beta 09.02.2021

  Spóźnia mi się okres 10 dni. Zrobiłam trzy testy i. Najpierw pojawiła się mi jedna gruba kreska po kilku minutach pojawiła się bardzo cienka kreska. Czy to ciąża?

  • anita 30.03.2021

   hej
   i jak to byla ciaza?