Współcześnie większość świeżo upieczonych mam chce karmić piersią potomka. Czasem jednak mleka w piersiach jest zbyt mało, dlatego sięgają po herbatki laktacyjne. Czy są one naprawdę skuteczne?
Kobiety mają obecnie świadomość tego, jak ważne jest, by w miarę możliwości karmić dziecko piersią, szczególnie przez pierwszy rok życia. Mleko matki to bogactwo witamin i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju małego człowieka. Czasem jednak pokarmu jest zbyt mało. Wówczas kobieta szuka sposobów, by pobudzić laktację. Wśród tych najpopularniejszych metod jest picie herbatek laktacyjnych, które można kupić w każdej aptece czy sklepie zielarskim. Czy faktycznie są skuteczne?
Herbatka laktacyjna to nic innego jak odpowiednia mieszanka ziół. Dostępne są takie z bardzo prostym składem, jak i te wzbogacone o dodatkowe witaminy czy składniki mineralne. Podstawą takich herbat są zazwyczaj: koper włoski, melisa, anyż, pokrzywa zwyczajna oraz kminek zwyczajny. Koper odpowiada za zwiększenie produkcji mleka, do tego sprzyja trawieniu, działa przeciwzapalnie i zmniejsza wzdęcia. Melisa znana jest z działania uspokajającego, anyż zaś również pobudza laktację, a do tego działa rozkurczowo. Laktację pobudza też kminek, a pokrzywa działa oczyszczająco, rozkurczowo i wzmacniająco.
Inne zioła, które często występują w takich herbatkach i sprzyjają laktacji to: czarnuszka, kozieradka, ostropest plamisty, rumianek pospolity, werbena pospolita.
Chcąc pobudzić laktację trzeba unikać ziół, które ją hamują, czyli szałwii, mięty, pietruszki oraz liści orzecha włoskiego.
Herbaty laktacyjne zawierają zioła, które korzystnie wpływają na laktację, więc warto zacząć je pić od 35. tygodnia ciąży. Eksperci są zgodni co do tego, że spokój psychiczny matki, która wierzy w skuteczność takiego naparu, również jest korzystny, jeśli chodzi o produkcję mleka przez jej organizm. Poza tym eksperci uważają, że zioła mogą korzystnie wpłynąć na smak mleka matki, dzięki czemu maluszek będzie dłużej jadł, a jak wiadomo nic tak nie pobudza laktacji, jak ssanie dziecka.
Kluczowe jest też to, by pić herbatę regularnie, dwa–trzy razy w ciągu dnia.
Kupując herbatę na laktację warto wybierać taką, która została skomponowana z ziół pochodzących z ekologicznych, sprawdzonych upraw. Wówczas mamy pewność, że jest najwyższej jakości. Nie powinna być też dosładzana.
Herbatki laktacyjne mogą mieć różny smak w zależności od składu, warto wybierać taką, która najbardziej odpowiada świeżo upieczonej mamie. Wówczas sięganie po nią będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, co również jest ważne dla komfortu psychicznego kobiety. Warto też co jakiś czas zmieniać mieszankę ziół, dla większej skuteczności kuracji.
Zdj. główne: Lisa Hobbs/unsplash.com