Laktator elektryczny – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Laktator elektryczny – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W wyprawce dla dziecka nie może zabraknąć pieluszek, butelek, ubranek czy zabawek. Przygotowując się do narodzin maluszka, warto zadbać o wybór jeszcze jednego przydatnego przedmiotu – laktatora elektrycznego. Urządzenie okazuje się nieocenioną pomocą dla świeżo upieczonych mam, szczególnie gdy mają problemy z laktacją. Czym kierować się podczas zakupów? Jak wybrać odpowiedni laktator elektryczny?

Moc i liczba cykli na minutę

O skuteczności urządzenia decyduje przede wszystkim moc laktatora. Przyjmuje się, że im jest ona wyższa, tym urządzenie skuteczniej odciąga pokarm. Bardzo istotnym wskaźnikiem jest również liczba cykli na minutę, które wpływają na wygodę podczas użytkowania. Ważne, aby wspomniana wartość nie była mniejsza niż 30 – w przeciwnym razie korzystanie z laktatora może być bolesne. 

Ilość cykli na minutę to liczba ruchów ssących wytwarzanych podczas minuty. Jeżeli z laktatora korzysta się tylko od czasu do czasu, wystarczy prędkość odciągania na poziomie 30-35 cykli. Jeśli natomiast regularnie odciąga się pokarm przy pomocy elektrycznego urządzenia, rekomendowana wartość to 35-60 cykli na minutę. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są również laktatory pozwalające na regulowanie prędkości ssania. 

Liczba faz odciągania pokarmu i materiał

Laktatory elektryczne występują w wariantach jedno- i dwufazowych. Drugi typ urządzeń lepiej naśladuje sposób pobierania pokarmu przez niemowlę. Taki laktator elektryczny zaczyna pracę od stymulowania piersi do wypływu pokarmu. Później urządzenie odciąga mleko z optymalną szybkością i mocą. 

Podczas zakupu laktatora trzeba kierować się również tworzywem, z jakiego zostały wykonane jego części. Elementy mające kontakt z pokarmem muszą być stworzone z materiałów pozbawionych BPA (Bisfenolu A) – wspomniana substancja jest szkodliwa dla człowieka i może przyczyniać się do rozwoju nowotworów, zaburzeń płodności, otyłości, cukrzycy, alergii skórnych oraz astmy. Warto zatem zadbać o to, by elementy laktatora mające kontakt z pokarmem nie zawierały BPA. Materiał, z którego wykonano wspomniane części, powinien ponadto być łatwy do utrzymania w czystości.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Laktatory dostępne w sklepach i aptekach mogą oferować funkcję regulowania siły i prędkości odciągania pokarmu. Część urządzeń pozwala dobrać liczbę cykli do indywidualnych potrzeb użytkownika. Sprzęty mogą mieć wbudowany budzik, zegarek czy nakładki masujące. Wraz z laktatorem bywają sprzedawane muszle laktacyjne, specjalne butelki oraz sterylizatory. Warto porównać zatem dostępne funkcje i dodatkowe akcesoria, przeglądając poszczególne modele.

Sposób zasilania i dopasowanie lejka

Kupując laktator elektryczny, można zdecydować się na urządzenie czerpiące energię z sieci. Aby tego typu model zaczął pracować, trzeba podłączyć go do gniazdka. Oznacza to, że użytkowanie laktatora podłączanego do sieci zawsze wymaga obecności kontaktu elektrycznego w pomieszczeniu. Większą mobilność i swobodę w doborze miejsca odciągania pokarmu zapewniają urządzenia zasilane bateriami czy akumulatorem, który trzeba naładować ładowarką. Tego typu laktatory doskonale nadają się do zabrania w podróż.

Wybierając urządzenie do odciągania pokarmu, trzeba pamiętać też o dopasowaniu rozmiaru lejka do wielkości swojej brodawki. Producenci często informują o tym, jak dobrać laktator do ciała, by jego użytkowanie okazało się komfortowe.

Laktatory elektryczne ułatwiają odciąganie mleka, pomagają pobudzić laktację oraz poradzić sobie z nawałem pokarmu. Szukając odpowiedniego modelu, warto kierować się mocą urządzenia oraz oferowaną przez niego liczbą cykli ssania na minutę. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę sposób zasilania sprzętu, rozmiar lejka oraz materiał, z jakiego wykonano laktator. Ważnymi kryteriami przy wyborze okażą się również liczba faz odciągania pokarmu oraz dostępność dodatkowych funkcji i akcesoriów. Jeżeli uwzględni się wszystkie wspomniane kwestie, uda się kupić laktator elektryczny pasujący do indywidualnych potrzeb i zapewniający najbardziej komfortowe użytkowanie.

Zdjęcie główne: olenachukhil, źródło Adobe Stock

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*