Co powinno umieć roczne dziecko?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Co powinno umieć roczne dziecko?

Ukończenie przez dziecko pierwszego roku życia jest niezapomnianym wydarzeniem dla rodziców i milowym krokiem w jego rozwoju. Dowiedz się, co powinno umieć w tym okresie Twoje dziecko.

Każde dziecko jest inne

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się wpisać w wyszukiwarkę, co powinno umieć Twoje dziecko w danym okresie swojego życia. Zobaczyłaś, że pociecha koleżanki już chodzi samodzielnie, a Twoje jeszcze nie. Zaczynasz się więc martwić się, czy wszystko jest w porządku z Twoim maluszkiem. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jedno dziecko na swoje pierwsze urodziny będzie samodzielnie chodzić, a inne siedzieć. Może się zdziwisz, ale i jedno i drugie rozwija się prawidłowo. To, co powinno umieć roczne dziecko jest zależne od wielu czynników.

Powinnaś wiedzieć, że każde dziecko ma inne uwarunkowania genetyczne. Dlatego nie należy porównywać wzrostu, wagi czy nawet ilości zębów maluszków w tym samym wieku. Pokrótce przedstawię Ci normy rozwojowe, z których dowiesz się, co powinno umieć roczne dziecko. 

Rozwój fizyczny rocznego dziecka

Po dwunastym miesiącu życia Twoje dziecko powinno potroić swoją wagę urodzeniową. Przyjmuje się, że roczne dziecko waży średnio około 10 kg, przy około 75 cm wzrostu. Naturalnie oba te czynniki są zależne od genów.

Autor: Alexander Dummer (źródło: unsplash.com)

Czynności ruchowe

Roczne dzieci, bardzo często lubią chodzić trzymane za obie ręce. Jednak takie chodzenie nie jest zalecane przez fizjoterapeutów. Warto wiedzieć, że dziecko ma czas na swoje pierwsze samodzielne kroki do ukończenia 18 miesiąca życia.

Twoja pociecha do ukończenia pierwszego roku życia powinna umieć samodzielnie usiąść. Maluszek powinien to zrobić z pozycji bocznej lub z pozycji czworaczej. Nie wszyscy rodzice wiedzą, że nie wolno sadzać dzieci. Przedwczesne sadzenie malucha powoduje wady kręgosłupa! 

Przyjęte jest również, że dziecko do ukończenia pierwszego roku życia powinno stać, trzymając się np. szczebelków w łóżeczku. Bardzo wielu fizjoterapeutów zaleca, aby na tym etapie rozwoju kupić maluchowi pchacz, który jest idealną zabawką do nauki samodzielnego chodzenia. Co najważniejsze pchacz świetnie wpływa na koordynację ruchową dziecka.

Kolejnym ważnym etapem w rozwoju Twojego malucha jest naprzemienne raczkowanie, które ma bardzo korzystny wpływ pracę mózgu. Udowodnił to w swoich badaniach m.in. amerykański pedagog
Paul Dennison[efn_note]http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Edukacja_Elementarna_w_Teorii_i_Praktyce_kwartalnik_dla_nauczycieli_/Edukacja_Elementarna_w_Teorii_i_Praktyce_kwartalnik_dla_nauczycieli_-r2007-t-n2/Edukacja_Elementarna_w_Teorii_i_Praktyce_kwartalnik_dla_nauczycieli_-r2007-t-n2-s7-13/Edukacja_Elementarna_w_Teorii_i_Praktyce_kwartalnik_dla_nauczycieli_-r2007-t-n2-s7-13.pdf[/efn_note]. Maluszek ma czas na naukę raczkowania do ukończenia 13. miesiąca życia. Zdarza się również, że roczny maluch może już samodzielnie przejść kilka kroków.

Ruchy precyzyjne

Twoje dziecko oprócz czynności ruchowych powinno wykonywać również ruchy precyzyjne. Nauka wykonywania tych ruchów jest niezbędna do dalszego prawidłowego rozwoju. Do ukończenia roku dziecko powinno potrafić:

  • uderzać w przedmioty,
  • sięgać po wiszące przedmioty,
  • przekładać przedmioty z ręki do ręki,
  • jeść rękoma świetnie sprawdza się do tego metoda BLW,
  • chwycić mały przedmiot dwoma palcami (kciukiem i wskazującym).

Większość dzieci około pierwszego roku życia potrafi pić już samodzielnie z „normalnego” kubka bądź kubeczka ze słomką. Jeśli Twoja pociecha tego jednak nie umie, nie martw się, ma czas na naukę tej czynności aż do 18 miesiąca życia.

https://www.instagram.com/p/CDeRfC-Jsf_/
źródło: Instagram (https://www.instagram.com/p/CDeRfC-Jsf_/)

Rozwój społeczny rocznego dziecka

Dziecko około pierwszego roku życia interesuje się innymi dziećmi. Jednak nie potrafi wchodzić z nimi w interakcje, jest to bardziej poznawanie drugiego dziecka oraz zabawa obok siebie. Co ważne, roczne dziecko ma silne poczucie własności, więc dzielenie się jedną zabawką z innymi maluchami może być chwilowo poza jego zasięgiem. Mimo to warto zachęcać naszą pociechę do spędzania czasu z rówieśnikami – w ten sposób dziecko zaczyna rozwijać swoje umiejętności społeczne oraz komunikacyjne.

Maluszki z reguły już przed pierwszymi urodzinami odczuwają lęk przed obcymi. Dziecko rozpoznaje twarze bliskich osób i tym samym wie, kto jest dla niego obcy np. jeśli długo nie widzi babci, może się rozpłakać na jej widok. Z drugiej strony wśród najbliższych roczne dziecko zazwyczaj staje się duszą towarzystwa – maluchy uwielbiają prezentować przed rodzicami nowo nabyte umiejętności.

Lęk separacyjny pojawia się między 8. a 10. miesiącem i trwa do około drugiego roku życia dziecka. Nie martw się, jest to trudny i zupełnie normalny etap w rozwoju Twojego malucha. 

Rozwój intelektualny

Dziecko około roku potrafi pokazywać własne emocje m.in. złość czy zadowolenie. Umie także wypowiedzieć proste słowa: „nie” oraz „da”. Na mówienie „mama” oraz „tata” ze zrozumieniem ma czas do 14 miesiąca życia. Rozwój dziecka w tej sferze jest bardzo ważny, dlatego staraj się jak najczęściej mówić do swojego malucha. Świetnie sprawdzają się również piosenki oraz rymowanki.

Maluszki około roku odkrywają, że nie są częścią mamy, tylko niezależną jednostką osobową. Poprzez celowe wykonywanie czynności, zauważają także, czym jest związek przyczynowo-skutkowy.

Ukończenie pierwszego roku życia przez Twojego maluszka jest bardzo ważnym wydarzeniem. Jeśli niepokoi Cię jakiekolwiek zachowanie Twojej pociechy, zgłoś się z nią do lekarza. Pamiętaj, że nabywanie każdej umiejętności przez dziecko mieści się w szerokich normach rozwojowych.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*