Czy można karmić piersią będąc w ciąży?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy można karmić piersią będąc w ciąży?

Karmisz jeszcze swoje maleństwo i zaszłaś w kolejną ciążę? Nie martw się – nie musisz przerywać laktacji. Pokarm wciąż jest pełnowartościowy, a karmienie piersią nie jest szkodliwe dla płodu. Dowiedz się więcej i pozbądź się obaw!

Ciąża podczas karmienia piersią

Karmienie piersią to najlepsze, co można dać swojemu dziecku pod względem zdrowotnym. To też piękne doświadczenie i zwykle mama oraz maleństwo kochają te wspólne chwile. Co jednak wtedy, kiedy zajdziesz w kolejną ciążę? Czy musisz przerywać karmienie? Przed takim dylematem staje wiele młodych mam. Spokojnie – kolejna ciąża nie jest wskazaniem do zakończenia karmienia piersią. Możesz robić to przez całe 9 miesięcy, a po rozwiązaniu, jeśli chcesz, karmić w tandemie. Wiele mam w związku z kolejną ciążą kończy przygodę z karmieniem piersią, ale jest to ich wybór. 

Karmienie piersią w ciąży

Wiadomo, że kobieta w ciąży martwi się o zdrowie nienarodzonego dziecka i zastanawia się nad tym, jakie czynniki mogą powodować poronienie. Dobra wiadomość jest taka, że karmienie piersią podczas ciąży zdecydowanie do takich czynników nie należy. Podobnie jak nie wywoła to wcześniejszego porodu ani żadnych wad płodu. Ciąża w okresie laktacji nie jest obarczona większym ryzykiem, pod jednym warunkiem – że nie jest zagrożona. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Czy mleko mamy w ciąży traci właściwości i zmienia smak?

To pytanie także spędza sen z powiek kobietom w ciąży karmiącym starszaka. Czy podczas laktacji u ciężarnej mleko traci swoje właściwości zdrowotne? Absolutnie nie. Jedyne co, to może ono nieco zmienić swój smak na późniejszym etapie ciąży przez burzę hormonalną w organizmie mamy. Jest to moment, gdy dzieci potrafią same zrezygnować z piersi, ponieważ mleko po prostu przestaje im smakować. Nie musi tak być, ale może, więc bądź na to przygotowana.

Przeciwwskazania do karmienia piersią w ciąży

Czy są określone sytuacje, gdy na pewno nie można karmić piersią w ciąży? Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dzieje się tak w przypadku ciąży zagrożonej. Jeżeli uskarżasz się na bolesne skurcze macicy, krwawienia i plamienia lub Twoje poprzednie ciąże kończyły się poronieniem, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Przede wszystkim dbaj o siebie

Najistotniejsze jest jednak to, aby przyszła mama dbała o siebie. Ciąża oraz karmienie starszaka potrafią wyczerpać, dlatego skupiaj się na swojej diecie i dobrym samopoczuciu. Jeżeli czujesz, że ta sytuacja jest ponad Twoje siły, to sygnał, aby zrezygnować. Ważne jest to, aby odstawienie od piersi przeprowadzić w miarę możliwości bezstresowo dla starszego dziecka. Trzeba mu wiele tłumaczyć oraz okazywać bliskość na inne sposoby – wszystko będzie dobrze!

Zdj. główne: Timothy Meinberg/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*