Właściwe dbanie o czystość dziecięcych butelek przekłada się na zdrowie maluszka. Dzięki sterylizacji można pozbyć się niebezpiecznych bakterii, które mogą wywołać u dziecka np. biegunkę. Jak należy właściwie myć butelki i smoczki? W jaki sposób można je sterylizować?
Gdy niemowlę już zje, to butelkę należy od razu umyć lub zalać wodą – bakterie z pozostałego mleka nie mnożą się, a butelkę będzie można dużo łatwiej umyć. Jeśli po karmieniu zostało w butelce mleko, to należy je od razu wylać.
W kolejnym kroku należy umyć butelkę, smoczek i nakrętkę pod bieżącą wodą. Jednak sama woda to za mało, dlatego należy stosować specjalny płyn do mycia butelek. Należy używać odpowiedniej szczotki, która ma na końcu gąbkę, dzięki której można usunąć najtrudniejsze osady z mleka. Nie zaleca się myć butelek w zmywarkach, ponieważ detergenty mogą być zbyt agresywne.
Na zakończenie butelkę należy jeszcze raz przepłukać pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki detergentu.
W sklepach można znaleźć kilka rodzajów płynów i żeli do mycia butelek. Wybierając preparat do mycia butelek,warto wziąć pod uwagę:
Przed wyjęciem butelki i smoczka ze sterylizacji rodzic powinien umyć ręce. Naczynia należy wyciągać tylko przeznaczonymi do tego szczypcami. Istnieje kilka metod sterylizacji.
Klasyczna metoda wyparzania butelek. Polega na włożeniu smoczka i butelki do gotującej się wody – gotować około 5 min.
Najprostszym sposobem jest użycie woreczków do sterylizacji. Sterylizacja trwa przez około 2 minuty. Każdy woreczek nadaje się do 20-krotnego użycia.
W sterylizatorze butelki poddawane są działaniu pary wodnej o temp. 100°C, cały proces trwa tylko kilka minut. W urządzeniu można przechowywać butelki w sterylnych warunkach nawet przez kilka godzin. Główną wadą tego urządzenia jest jego cena – najtańsze sterylizatory kosztują około 150 zł.
W sklepach można znaleźć butelki samosterylizujące, które używane są w kuchenkach mikrofalowych. Wystarczy tylko wlać do kapsla odpowiednią ilość wody, nałożyć na niego nakrętkę ze smoczkiem i połączyć ze sobą – można usłyszeć charakterystyczny klik. Następnie trzeba je wstawić do kuchenki mikrofalowej. Cały proces sterylizacji trwa tylko 90 s.
Umytą butelkę i smoczek należy włożyć do garnka lub innego naczynia z pokrywką. W zależności od potrzeb należy wlać trochę płynu do sterylizacji i zalać wodą lub roztworem z wody i rozpuszczonej tabletki. Cały proces sterylizacji trwa około 30 min.
Sterylizację wszystkich akcesoriów do karmienia zaleca się przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Jeśli maluszek ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, np. ma częste biegunki lub w buzi pojawiają się pleśniawki, to butelki i smoczki należy sterylizować dłużej.
Gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, to wystarczy tylko umyć butelki pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu.
Po umyciu i wysterylizowaniu, należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu smoczków i butelek. Dlatego warto zaopatrzyć się w stojak lub suszarkę do butelek. Dzięki temu wyparzone naczynia mogą dobrze wyschnąć – wtedy nie mnożą się na nich bakterie.
Drugim sposobem jest pozostawienie butelek do wyschnięcia na ręczniku papierowym.
Zdjęcie główne: burst, źródło: pexels.com