Jak dbać o czystość dziecięcej butelki?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o czystość dziecięcej butelki?

Właściwe dbanie o czystość dziecięcych butelek przekłada się na zdrowie maluszka. Dzięki sterylizacji można pozbyć się niebezpiecznych bakterii, które mogą wywołać u dziecka np. biegunkę. Jak należy właściwie myć butelki i smoczki? W jaki sposób można je sterylizować?

Właściwe mycie butelki

Gdy niemowlę już zje, to butelkę należy od razu umyć lub zalać wodą – bakterie z pozostałego mleka nie mnożą się, a butelkę będzie można dużo łatwiej umyć. Jeśli po karmieniu zostało w butelce mleko, to należy je od razu wylać.

W kolejnym kroku należy umyć butelkę, smoczek i nakrętkę pod bieżącą wodą. Jednak sama woda to za mało, dlatego należy stosować specjalny płyn do mycia butelek. Należy używać odpowiedniej szczotki, która ma na końcu gąbkę, dzięki której można usunąć najtrudniejsze osady z mleka. Nie zaleca się myć butelek w zmywarkach, ponieważ detergenty mogą być zbyt agresywne.

Na zakończenie butelkę należy jeszcze raz przepłukać pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki detergentu.

Jaki płyn do mycia butelek jest najlepszy?

W sklepach można znaleźć kilka rodzajów płynów i żeli do mycia butelek. Wybierając preparat do mycia butelek,warto wziąć pod uwagę:

  • naturalne pH;
  • brak parabenów, barwników, SLS, SLES;
  • wydajność;
  • ekologiczne składniki, które ulegają biodegradacji;
  • niepozostawianie smug i zapachu;
  • łatwe wypłukiwanie.

5 sposobów na sterylizację butelek

Przed wyjęciem butelki i smoczka ze sterylizacji rodzic powinien umyć ręce. Naczynia należy wyciągać tylko przeznaczonymi do tego szczypcami. Istnieje kilka metod sterylizacji.

Wyparzanie w garnku

Klasyczna metoda wyparzania butelek. Polega na włożeniu smoczka i butelki do gotującej się wody – gotować około 5 min.

Woreczki do sterylizacji w mikrofalówce

Najprostszym sposobem jest użycie woreczków do sterylizacji. Sterylizacja trwa przez około 2 minuty. Każdy woreczek nadaje się do 20-krotnego użycia.

Sterylizatory elektryczne i parowe

W sterylizatorze butelki poddawane są działaniu pary wodnej o temp. 100°C, cały proces trwa tylko kilka minut. W urządzeniu można przechowywać butelki w sterylnych warunkach nawet przez kilka godzin. Główną wadą tego urządzenia jest jego cena – najtańsze sterylizatory kosztują około 150 zł.

Butelki samosterylizujące

W sklepach można znaleźć butelki samosterylizujące, które używane są w kuchenkach mikrofalowych. Wystarczy tylko wlać do kapsla odpowiednią ilość wody, nałożyć na niego nakrętkę ze smoczkiem i połączyć ze sobą – można usłyszeć charakterystyczny klik. Następnie trzeba je wstawić do kuchenki mikrofalowej. Cały proces sterylizacji trwa tylko 90 s.

Tabletki i płyny do sterylizacji

Umytą butelkę i smoczek należy włożyć do garnka lub innego naczynia z pokrywką. W zależności od potrzeb należy wlać trochę płynu do sterylizacji i zalać wodą lub roztworem z wody i rozpuszczonej tabletki. Cały proces sterylizacji trwa około 30 min.

Do kiedy sterylizować butelki?

Sterylizację wszystkich akcesoriów do karmienia zaleca się przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Jeśli maluszek ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, np. ma częste biegunki lub w buzi pojawiają się pleśniawki, to butelki i smoczki należy sterylizować dłużej.

Gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, to wystarczy tylko umyć butelki pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu.

Przechowywanie wysterylizowanych butelek i smoczków

Po umyciu i wysterylizowaniu, należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu smoczków i butelek. Dlatego warto zaopatrzyć się w stojak lub suszarkę do butelek. Dzięki temu wyparzone naczynia mogą dobrze wyschnąć – wtedy nie mnożą się na nich bakterie.

Drugim sposobem jest pozostawienie butelek do wyschnięcia na ręczniku papierowym.

Zdjęcie główne: burst, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*