Czy należy chodzić z niemowlęciem do dentysty?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy należy chodzić z niemowlęciem do dentysty?

Na wizytę u dentysty nie trzeba czekać, aż dziecko będzie miało wszystkie zęby. Warto udać się do niego jeszcze z niemowlakiem. Tak wczesna i regularna kontrola jest niezwykle ważna dla stanu uzębienia malucha.

Niemowlak u dentysty- czy to dobry pomysł?

Lekarze dosyć często kierują rodziców z niemowlakami do stomatologa, jeszcze przed pojawieniem się ząbków. Dentysta może ocenić wówczas proporcje twarzy dziecka, jego rozwój szczęki i sprawdzić, czy nie występują żadne nieprawidłowości. Nie obawiaj się pierwszej wizyty, podczas niej dowiesz się wielu istotnych kwestii, dotyczących prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej dziecka. Możesz iść do dentysty już z 3-4 miesięcznym dzieckiem, jeszcze zanim zacznie ono ząbkować.

Podczas takiej wizyty lekarz będzie chciał się dowiedzieć, jak do tej pory była oczyszczana jama ustna dziecka i w jakiej pozycji przeprowadzane są zabiegi pielęgnacyjne. Polecana jest zwłaszcza pozycja kolano do kolana (dziecko leży na złączonych kolanach rodziców będących naprzeciwko siebie). Oczywiście możesz poczekać, aż dziecku zaczną wyrzynać się pierwsze ząbki, czyli w okresie 6 miesiąca życia malucha. Wtedy pojawią się u niego siekacze, które lekarz powinien skontrolować. Sprawdzi on, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo i czy maluchowi nie zagraża próchnica. Na wizycie dowiesz się również, jak dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka, które już ząbkuje. Lekarz udzieli również informacji dotyczącej tego, jak układać dziecko do karmienia piersią, czy tego, na jakie składniki diety należy uważać.

Na wizyty kontrolne należy przychodzić co około 3 miesiące. Koniecznie należy umówić się na wizytę, kiedy dziecko ukończy 3-4 lata – wówczas ma już wszystkie zęby mleczne. Dentysta sprawdzi wtedy, czy są one zdrowe i czy nie występują u malucha wady zgryzu. Ponieważ mogą one wpłynąć na wyrzynanie się zębów stałych, w późniejszym okresie może doprowadzić to do konieczności noszenia aparatu ortodontycznego przez malucha.

W jaki sposób przygotować niemowlaka na wizytę u dentysty?

Tak małe dziecko możesz przygotować do wizyty jedynie poprzez przyzwyczajenie go do codziennej higieny jamy ustnej. Dziecko będzie wówczas oswojone z tym, że coś się robi w jego buzi, dotyka zębów, warg, języka. Dzięki temu lepiej zniesie kontrolę u dentysty.

O czym pamiętać przed wizytą?

Na wizytę warto wziąć ze sobą ulubione zabawki czy książeczki malucha. W ten sposób skupimy na nich jego uwagę. Niekiedy gabinety swoim najmłodszym pacjentom wyświetlają bajki. W ten sposób cała kontrola będzie dla dziecka przyjemna i bezstresowa.

Dlaczego tak ważna jest pielęgnacja zębów mlecznych dziecka?

Pamiętaj, że o zęby mleczne malucha należy dbać równie uważnie, jak o zęby stałe. To właśnie zęby mleczne utrzymują miejsce dla zębów stałych, a jeśli doszłoby do ich zbyt wczesnej utraty, wówczas zęby sąsiadujące mogłyby się przesuwać w wolne miejsca. W ten sposób dochodzi właśnie do wad zgryzu, które w przyszłości będzie trzeba leczyć ortodontycznie.

Ponadto, przez zaniedbanie higieny jamy ustnej dochodzi do powstawania groźnej dla całego zdrowia próchnicy. Wiąże się ona dosyć często z koniecznością odbywania bolesnych wizyt, przez to dziecko odczuwa niechęć do dentysty, co powoduje wiele problemów w przyszłości. Co ważne, próchnica przenosi się z zębów mlecznych na stałe, a więc nie zostanie wyeliminowana wraz z wypadającymi mleczakami.

Jak często należy chodzić z maluchem do dentysty?

Nawet jeśli podczas pierwszej wizyty lekarz nie zauważy żadnych podejrzanych zmian i nieprawidłowości, to jednak będzie trzeba je powtarzać. Chcąc właściwie dbać o zęby swojej pociechy i wykrywać wszelkie powstające zalążki próchnicy, umawiaj się z dzieckiem na regularne wizyty kontrolne. Najlepiej, jeśli będą się one odbywać co 3-6 miesięcy. W ten sposób dentysta będzie mógł szybko zadziałać na wszelkie problemy zauważone w jamie ustnej. Ponadto dziecko oswoi się z wizytami i nie będzie bało się dentysty.

Zdjęcie główne: yuri tasso, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*