Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Czy matka karmiąca powinna przestrzegać diety? Większość dietetyków uważa, iż nie istnieje dieta matki karmiącej, ponieważ mleko tworzy się krwi. Co powinna w takim razie jeść kobieta karmiąca piersią?
Kobieta karmiąca piersią nie musi przestrzegać żadnej diety, lecz powinna zadbać o zbilansowanie posiłków pod względem wartości odżywczych. Dieta matki karmiącej powinna zawierać:
Warto wzbogacać zbilansowaną dietę dodatkową suplementacją witamin. Najważniejsza jest wit. D, która jest niezbędna dla zdrowych kości i zębów. W okresie jesienno-zimowym należy zbadać poziom tej witaminy, a następnie skonsultować jej suplementację z lekarzem.
Kobieta karmiąca piersią powinna również zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest możliwe spożywanie 4 porcji nabiału, to suplementację wapnia należy skonsultować z lekarzem.
Najważniejszym produktem niezalecanym dla kobiet karmiących jest alkohol. Choć wiele położnych uważa, że gdy dziecko skończy pół roku, to kobieta może napić się 1 lampkę wina. Oczywiście bezpośrednio po wypiciu alkoholu nie wolno karmić dziecka. Mleko po wypiciu wina należy ściągnąć przy pomocy laktatora i wylać.
Niezalecanym produktem dla kobiet karmiących są też tłuste ryby, ponieważ mogą być zanieczyszczone szkodliwymi substancjami.
Kobieta karmiąca piersią potrzebuje około 500 kalorii więcej. Jednak to zwiększone zapotrzebowanie jest zależnie od:
Kobieta karmiąca powinna wypijać od 2,5 do 3 l wody dziennie. Bardzo często ilość mleka jest zależna od ilości wypijanej przez matkę wody.
Wielu dietetyków zaleca, aby matka karmiąca nie przekraczała 300 mg kofeiny na dobę – są to cztery kubki kawy lub 4 szklanki herbaty. Kobiety karmiące powinny pamiętać o tym, że kofeina znajduje się również w coca-coli oraz w czekoladzie.
Matki będące na diecie bezmięsnej, nie muszą zmieniać swoich nawyków żywieniowych, o ile dostarczają organizmowi odpowiednią wartość kaloryczną produktów oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Mamy na diecie bezmięsnej powinny co jakiś czas badać poziom:
Jeśli poziom będzie zbyt niski, to należy po konsultacji z lekarzem suplementować witaminy oraz wapń.
U wielu małych dzieci występują wzdęcia i kolki, a ich mamy często zastanawiają się, czy przyczyną tych dolegliwości nie jest spożywane przez nich jedzenie. U większości niemowląt dieta matki nie ma wpływu na wzdęcia lub kolkę. Wg badań tylko nieco ponad 1% niemowląt jest uczulonych na jakiś składnik w mleku matki. Najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych u dzieci karmionych piersią są:
Jeśli jakiś produkt w diecie matki wywołał reakcję alergiczną u dziecka, to może ono mieć:
U maluszka mającego nadwrażliwość pokarmową można zaobserwować:
Nie istnieje żadna dieta matki karmiącej. W czasie karmienia piersią kobieta powinna zadbać o dobrze zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce.