Bolące brodawki to problem, który pojawia się zwłaszcza na początku karmienia. Chcesz zmniejszyć dyskomfort? Poznaj skuteczne sposoby na bolące brodawki.
Nim dowiesz się, jak pozbyć się bólu brodawek, poznaj możliwe przyczyny odczuwanego dyskomfortu. Przede wszystkim skóra na sutkach jest delikatna, a w czasie ciąży piersi stają się wrażliwsze. Noworodek ssie z intensywnością, do której Twoje ciało może nie być przyzwyczajone, dlatego pojawia się ból. Dyskomfort często występuje ze względu na długi czas karmienia. Ból powinien minąć po kilku tygodniach, jednak jeśli tak się nie dzieje, może być to oznaką nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi, niecierpliwości malucha podczas karmienia, a także zbyt częstego stosowania laktatora. Ból brodawek może też powodować ankyloglosja, czyli zbyt krótkie wędzidełko językowe u maluszka.
Bolące i spękane brodawki warto smarować własnym mlekiem – rób to przed rozpoczęciem karmienia i po jego zakończeniu, żeby przyspieszać gojenie się ran. Pokarm działa antybakteryjnie, a dodatkowo nawilżająco. Wystarczy, że kilka kropli rozprowadzisz na brodawce i otoczce, a następnie odczekasz kilkanaście minut. Nie zakładaj stanika – dostęp do powietrza jest bardzo ważny dla poranionej skóry.
W walce z bólem brodawek możesz również wspomóc się produktami z apteki, gdzie warto wybrać maści łagodzące. Jedną z nich jest Bepanthen Baby, z której właściwości może skorzystać zarówno mama, jak i maluszek. Maść stosuje się u dziecka w celu ochrony przed odparzeniami, ale świetnie sprawdzi się też na poranione sutki. W składzie produktu znajduje się prowitamina B5, która przyspiesza regenerację skóry. Preparat jest bezpieczny, ponieważ nie zawiera substancji zapachowych, konserwantów i barwników.
Na podrażnione sutki możesz też wybrać produkty rekomendowane do walki z tym problemem. Zawierają najczęściej naturalne składniki, dlatego są bezpieczne i nie trzeba zmywać ich przed karmieniem. W balsamach na spękane brodawki znajdziesz olejki, na przykład słonecznikowy, który łagodzi podrażnienia i zatrzymuje wodę w naskórku, zapobiegając przesuszeniu. W niektórych maściach ochronnych na bolące brodawki znajdziesz olejki jojoba, z nasion słonecznika, ze słodkich migdałów, z pestek moreli. Dzięki tym składnikom natłuścisz spękaną skórę i ochronisz ją przed podrażnieniem.
Na brodawki możesz też stosować wkładki hydrożelowe, które łagodzą ból, koją podrażnioną skórę i przyspieszają gojenie. Przed nałożeniem warto włożyć je do lodówki. Dzięki temu będą działały jeszcze skuteczniej i zminimalizują dolegliwości bólowe.
Dbanie o higienę jest bardzo ważne, kiedy odczuwasz ból brodawek. Nie należy jednak myć ich zbyt często – dwa razy dziennie wystarczy. Zrezygnuj z używania mydła, ponieważ mogłoby przyczynić się do przesuszenia skóry. Jeśli brodawki są poranione, zrezygnuj z wody. Zastąp ją naparem z szałwii lub nagietka lekarskiego.
Jeśli Twój problem trwa długo, sprawdź, czy dziecko w odpowiedni sposób chwyta brodawkę. Niemowlę powinno objąć ją wraz z otoczką. Jeśli maluch zrobi to zbyt płytko, mleko nie będzie leciało, a to sprawi, że dziecko zacznie ściskać ją jeszcze mocniej. Niemowlę musi być też odpowiednio ułożone – głowa powinna tworzyć z ciałem jedną linię, a nóżki powinny swobodnie leżeć.
Jeśli masz taką możliwość, jak najczęściej rezygnuj z biustonosza. Skóra, która ma dostęp do powietrza, szybciej się goi. Jeśli chcesz nosić stanik, zdecyduj się na specjalne osłony. Dzięki nim bolące brodawki nie będą ocierały się o odzież. Warto też zdecydować się na biustonosze do karmienia – są one wykonane z oddychającego materiału, na przykład bawełny. Stosuje się w nich tkaniny szybkoschnące, które odprowadzają nadmiar wilgoci.