Chciałabyś karmić swoje dziecko piersią, lecz masz bardzo wiele wątpliwości? Masz problemy z karmieniem piersią? W takiej sytuacji warto zgłosić się do doradcy laktacyjnego. Co warto wiedzieć o takiej wizycie? Dlaczego należy skorzystać z pomocy CDL?
Doradca laktacyjny jest osobą z wykształceniem medycznym – najczęściej CDL zostaje wykwalifikowana położna lub lekarz pediatra. Wiedza medyczna pogłębiona na kursie pozwala CDL na pełniejszą pomoc mamie karmiącej. Bardzo często doradca laktacyjny zajmuje się nie tylko stroną medyczną karmienia piersią, ale też psychiką mamy karmiącej m.in. przez pomoc w przystawieniu dziecka do piersi, czy rozwiewanie wątpliwości związanych z dietą matki karmiącej.
Do doradcy laktacyjnego warto zwrócić się po pomoc, jeśli:
Na wizytę w poradni laktacyjnej warto wybrać się z partnerem lub inną osobą towarzyszącą. Dzięki temu będziesz mogła porozmawiać z CDL, gdy druga osoba zajmie się dzieckiem. Jeśli chcesz, to możesz zamówić wizytę CDL w domu, lecz jest to wyższy koszt niż wizyta w poradni.
Konsultacja z doradcą laktacyjnym trwa dość długo około 1- 2 h i najczęściej obejmuje:
CDL zapyta Cię o:
Doradca laktacyjny obejrzy Twoje piersi, oceniając ich kształt i chwytliwość brodawek.
CDL sprawdza jamę ustną dziecka pod kątem zdolności prawidłowego ssania. Waży dziecko, oceniając, czy prawidłowo przybiera na wadze.
Doradca laktacyjny sprawdza funkcję ssania u dziecka – najczęściej odbywa się to przez włożenie dziecku palca do ust, obserwując przy tym dziecko i oceniając czy ssanie jest prawidłowo skoordynowane. Następnie CDL prosi o przystawianie maluszka do piersi i obserwuje:
Jeśli dziecko jest źle przystawiane do piersi, to doradca laktacyjny koryguje pozycje i pokazuje, w jaki sposób efektownie przystawiać dziecko do piersi.
Doradca laktacyjny koryguje błędy przy przystawieniu maluszka do piersi, poinformuje jak skutecznie karmić piersią, aby dziecko się najadało. Najczęściej po około 7 dniach zalecana jest kontrola w poradni, czy zmiany okazały się skuteczne, czy należy je zmodyfikować.
Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka, choć wizyta w poradni doradcy laktacyjnego jest odpłatna, to warto ponieść te koszty. Przeciętny koszt puszki mleka modyfikowanego to około 30 zł. W miesiącu trzeba kupić takich puszek minimum 9, co daje kwotę niecałych 300 zł. Dużo tańszym i zdrowszym dla dziecka rozwiązaniem jest wizyta u CDL.
Zdjęcie główne: Jenean Newcomb, źródło: unsplash.com