Jak dbać o rozwój dziecka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o rozwój dziecka?

Artykuł sponsorowany

Jeżeli jesteś rodzicem, niezależnie od wieku Twojego dziecka, z pewnością zależy Ci na jego rozwoju. Chcesz, żeby Twoja pociecha nie tylko wzrastała prawidłowo, ale również była zdrowa, uczyła się nowych rzeczy i czuła się szczęśliwa. Żeby to wszystko stało się rzeczywistością, starasz się zapewnić potomstwu jak najlepsze możliwości, a w tym opiekę medyczną, wsparcie podczas nauki czy akcesoria i zabawki, które pomogą mu się rozwijać.

Kiedy powinieneś zwrócić szczególną uwagę na rozwój swojego dziecka?

Już w wieku niemowlęcym możesz dostrzec pewne nieprawidłowości motoryczno-sensoryczne, które powinny Cię zaalarmować. Nie zawsze muszą one wiązać się z poważnymi problemami, ale istotne jest, żeby ich nie ignorować. Pamiętaj, że niemowlę czy nawet dziecko w wieku przedszkolnym lub szkolnym nie zawsze będzie potrafiło wyartykułować swoje problemy i potrzeby. Musisz być czujnym obserwatorem, spieszącym na ratunek, kiedy zauważysz coś niepokojącego. Najlepiej skontaktować się wtedy ze specjalistą, ponieważ możesz nie mieć odpowiednich kompetencji, żeby zdiagnozować problem lub podjąć się jego rozwiązania. 

Co powinno być dla Ciebie szczególnie alarmujące? U niemowląt niepokojące mogą być problemy ze snem lub wyciszeniem się dziecka. Jeżeli obserwujesz, że maluch zaczyna coraz częściej marudzić i płakać, jest drażliwy i niechętny do czułości (na przykład odpycha Cię podczas prób przytulenia), również powinno zwrócić to Twoją uwagę. Szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na sposób odżywiania się dziecka. Jeśli masz problemy z nakarmieniem go, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Jeszcze innymi zachowaniami, które powinny być dla Ciebie sygnałem do uważniejszego obserwowania pociechy są: duża wrażliwość na ból lub brak odczuwania bólu, nadmierne pobudzenie lub zbyt duża obojętność, akty samoagresji (na przykład gryzienie, szczypanie lub bicie się), a także nadwrażliwość na światło, kolory lub dźwięki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat reakcji w takich sytuacjach, poczytaj o tym na stronie: http://puer-zawiercie.pl/Integracja-sensoryczna-n.html.

Reaguj, kiedy dziecko mówi Ci o swoich problemach

Dzieci nie zawsze potrafią nazwać swój problem tak, jak zrobiłby to dorosły. Nie mają odpowiedniego zasobu słownictwa i doświadczeń, by radzić sobie z opisywaniem swoich stanów tak, jak Ty, dlatego musisz być czuły, wyrozumiały i uważny, kiedy słuchasz swojego dziecka. To, co powie Ci Twoja pociecha może być kluczowe dla zrozumienia jego stanu i przyszłego rozwoju. Nie ignoruj próśb i potrzeb swojego malucha, nie bagatelizuj jego problemów i postaraj się okazać mu wsparcie niezależnie od sytuacji. W ten sposób rozpoczniesz budowanie relacji opartej na zaufaniu. Jedną z bardzo ważnych kwestii, na którą jako rodzic powinieneś zwrócić uwagę, jest rozwój zmysłów Twojego dziecka. Zwracaj szczególną uwagę na komunikaty, które mogą świadczyć o tym, że dziecko niedowidzi lub niedosłyszy i jak najszybciej zabierz je do odpowiedniego specjalisty. Być może okaże się, że kolejnym miejsce, które odwiedzicie, będzie punkt protetyczny lub optyk Poznań, ale pamiętaj, że odpowiednio wczesna reakcja może uchronić Twoje dziecko przed zaostrzeniem się zaburzeń w rozwoju.

Zdjęcie główne: pexels.com/Yan Krukov

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*