Jak przechowywać mleko z piersi, aby się nie popsuło?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przechowywać mleko z piersi, aby się nie popsuło?

Każda stracona kropelka mleka mamy to bardzo duża strata i nie warto do tego dopuszczać. Sprawdź, w jaki sposób przechowywać mleko odciągnięte z piersi, aby się nie popsuło. 

W ten sposób będziesz mogła spokojnie wyjść z domu, wiedząc, że Twoje maleństwo pod nieobecność mamy także dostanie to, co najlepsze.

Karmienie piersią – najlepsze, co możesz dać dziecku

Lekarze nie mają w tej kwestii wątpliwości. Karmienie piersią to wspaniała inwestycja w odporność i zdrowie Twojego maleństwa, a także w waszą bliskość. Dlatego właśnie warto zadbać o to, aby mleczna droga była udana. Karmienie piersią jest także bardzo wygodnym sposobem odżywiania malucha – bez konieczności podgrzewania mleka czy mycia butelek. Te czynności mogą być szczególnie uciążliwe podczas nocnych pobudek.

Czasami jest tak, że młoda mama nie może być przy niemowlęciu cały czas. Zdarza się, że trzeba na przykład wyjść do lekarza czy w inne miejsce. Głodnemu maluchowi nie sposób wytłumaczyć, że musi poczekać, co więc zrobić? Czy podawać w takiej sytuacji mleko modyfikowane? Nie jest to jedyna dostępna opcja. Można także odciągnąć mleko i podać je dziecku później. Co jednak z jego przechowywaniem? Dowiedz się, jak zabrać się do tego tematu!

W czym przechowywać mleko po odciągnięciu?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie każdy pojemnik nadaje się do przechowywania kobiecego mleka. Dokładniej mówiąc, mało który się do tego nadaje. Do tego celu można używać wyłącznie specjalnych, szczelnie zamykanych opakowań, wykonanych z tworzywa sztucznego odpowiedniego do kontaktu z żywnością. Na rynku znajdziesz także przeznaczone do tego specjalne torebki.

Nie zapomnij także o sprawdzeniu, czy zakupionego przez siebie pojemnika możesz używać od razu, czy wymaga on dezynfekcji.

Świeże mleko matki – przez jaki czas można podawać?

Jeżeli chodzi o świeżo odciągnięty pokarm matki przechowywany w temperaturze pokojowej, nadaje się on do podania przez nie dłużej niż 4 godziny od odciągnięcia. Niektóre źródła podają, że ten czas może być wydłużony do 6 godzin. Po tym czasie mleko należy wylać.

Gdy przechowujemy pokarm w lodówce, możemy to robić przez maksymalnie 5-6 dni. W tym przypadku pamiętaj o tym, aby nie stawiać pojemniczków z pokarmem na drzwiach lodówki – ze względu na to, że będą tam narażone na wahania temperatury. Z kolei w zamrażarce możemy przechowywać mleko z piersi przez okres maksymalnie do 6 miesięcy od odciągnięcia. 

Co z pokarmem rozmrożonym?

No dobrze, ale co z pokarmem, który rozmrozimy i na przykład nie zużyjemy całego pojemniczka lub woreczka? Jeśli mleko było rozmrażane w lodówce, można je przechowywać w temperaturze pokojowej przez nie dłużej niż 4 godziny. 

Co istotne, raz rozmrożonego pokarmu absolutnie nie można ponownie zamrażać. 

Zdj. główne: an_vision/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*