Jak zachęcić dziecko do pomocy w codziennych obowiązkach?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zachęcić dziecko do pomocy w codziennych obowiązkach?

Aby dziecko z chęcią pomagało w domu, warto je już od wczesnych lat angażować w codzienne obowiązki. Maluch, oswajając się z zadaniami, będzie je później traktował jako część swojego życia. Pamiętaj jednak o tym, aby dopasować czynności domowe do możliwości i wieku dziecka.

Od kiedy warto wprowadzić obowiązki domowe?

Im wcześniej, tym lepiej. Łatwe zadania można przekazać nawet dwulatkowi. Oczywiście, powierzone zadania musisz dopasować do wieku dziecka. Dla takiego malucha odpowiednim zadaniem będzie ułożenie na półce książeczek czy wrzucenie klocków do kosza.

Powierzając swojej pociesze daną czynność, nigdy nie wykonuj jej ostatecznie za dziecko. Takie zachowanie może zniechęcić malucha do pomocy. Warto wykazać się przede wszystkim dużą cierpliwością. Poczekaj więc, aż poradzi sobie z zadaniem sam, po czym go pochwal.

Jak zmotywować dziecko do pomocy?

Wybrane prace muszą być dostosowane do umiejętności dziecka i nie powinny sprawiać mu żadnego problemu. Negatywny wpływ na malucha ma zbytnie przeciążenia go obowiązkami czy też powierzenie mu trudnych zadań, którym nie będzie w stanie sprostać. 

Jeśli dziecko wykonuje jakąś czynność pierwszy raz, najpierw pokaż mu, jak ją należy wykonać, tak długo aż zrozumie, o co dokładnie chodzi. W ten sposób maluch będzie przygotowany do samodzielnego działania i będzie się czuł pewny siebie. Niezwykle istotny jest system nagradzania. Chwalenie i niewielkie nagrody zachęcą go do działania.

Co ważne, dziecko należy chwalić nie tylko po ukończeniu powierzonej czynności, ale również wtedy, kiedy z jakichś przyczyn nie dało sobie rady z zadaniem. Liczą się przede wszystkim dobre chęci malucha. Pamiętaj, że to Ty musisz być dla swojego dziecka przykładem. Wymagaj od niego regularnej pomocy, aby po jakimś czasie nie odzwyczaiło się od obowiązków domowych. Nagradzaj je nawet za drobne wykonane czynności. Możesz wykorzystać do tego naklejki czy dawać mu jakieś inne drobne przedmioty, a po uzbieraniu danej ilości zamienić je na ustaloną nagrodę.

Poprzez angażowanie brzdąca w codziennie obowiązki domowe, dajesz mu do zrozumienia, że utrzymanie czystości w domu jest niezwykle istotne. Aby nie zniechęcił się na początku sprzątania, możesz towarzyszyć mu przy tych czynnościach. Dobrym sposobem jest wykorzystanie elementu zabawy i rywalizacji. Urządź z dzieckiem zawody kto szybciej ułoży książki na półce czy odłoży misie na regał.

Co w sytuacji, kiedy dziecko mimo wszystko nie chce pomagać w domu?

Poszukaj przyczyny takiego stanu rzeczy. Może dziecko ma za wiele obowiązków albo nie daje sobie rady z powierzonymi zadaniami? Niekiedy niezbędna okaże się zmiana harmonogramu wykonywanych czynności (dziecko jest nimi zbyt znużone) czy też urozmaicenie zadań. W obowiązki domowe po jakimś czasie może wkraść się rutyna, którą należy szybko wyeliminować.

Jeśli jednak w dalszym ciągu dziecko nie chce podjąć się pomocy w domu, wówczas można zastanowić się nad zastosowaniem kar. Można między innymi odebrać dziecku jakiś przywilej (oglądanie bajek, granie w gry). Niekiedy skuteczną metodą okazuje się uświadomienie mu tego, jakie są skutki niewypełnienia obowiązku. Po paru dniach bałaganu w pokoju dziecka z pewnością zacznie mu on przeszkadzać.

Pamiętaj, aby nigdy nie wykonywać obowiązków za niego. Przez takie zachowanie maluch zrozumie, że nie musi wykonywać żadnych zadań, gdyż i tak rodzic zrobi to w końcu za niego.

Dlaczego obowiązki domowe są tak istotne dla rozwoju dziecka?

Realizowanie powierzonych zadań domowych, które zostały odpowiednio dobrane pod wiek i możliwości dziecka, przyniesie mu wiele korzyści. Przede wszystkim codzienne obowiązki wzmacniają w maluchu poczucie wartości, niezależności, ponadto są dla niego wyzwaniem. Równocześnie uczą tego, że są nierozłącznym elementem życia całej rodziny.

Zdjęcie główne: cottonbro, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*