Morfologia, cytologia czy pomiar poziomu cukru to tylko kilka z kontrolnych badań przed planowaną ciążą. Sprawdź, na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę, zanim rozpoczniesz starania o dziecko.
Wielu lekarzy twierdzi, że przed planowanym staraniem się o dziecko, należy nieco zmienić swój styl życia. Oczywiście, jeśli był on niezdrowy, a Ty nie myślałaś o tym, co jesz, pijesz i o której godzinie kładziesz się spać. Poprawa kondycji fizycznej kobiety i wprowadzenie odpowiedniego stylu życia na około 6 miesięcy przed staraniem się o dziecko wpłynie na jego szybsze poczęcie, a dodatkowo wzmocni je w pierwszych miesiącach okresu płodowego. Dlatego też pół roku wcześniej zadbaj o odpowiednie badania. W razie problemów zdrowotnych będzie to odpowiedni czas na poprawę zdrowia, kurację i zmianę nawyków.
Pierwsze badanie to pomiar ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie jest niezwykle niebezpieczne dla matki oraz dziecka. Jeżeli są podstawy do tego, aby sądzić, że masz nadciśnienie, po pomiarze tętniczym musisz wykonać badania laboratoryjne, które potwierdzą lub wykluczą chorobę.
Ewentualne problemy kardiologiczne można wychwycić już za pomocą badania EKG. Pomiar nie trwa długo, a przy tym jest dość dokładny. Problemy z sercem to spore zagrożenie dla kobiety, która planuje ciążę. Lepiej wiedzieć o nich przed poczęciem dziecka.
Morfologia jest badaniem, które pozwala wykryć groźne choroby, takie jak na przykład niedobór żelaza powodujący niedokrwistość. Podczas ciąży zapotrzebowanie na żelazo jest dwukrotnie wyższe. Jeśli masz problem z jego poziomem, odpowiednio wcześnie należy rozpocząć suplementację oraz zmienić nawyki żywieniowe, wprowadzając produkty bogate w żelazo. Morfologia to także możliwość wykrycia problemów z krzepliwością krwi oraz ewentualnych stanów zapalnych w organizmie.
Wykonanie badania stężenia glukozy we krwi może wykryć cukrzycę, która wcześniej nie dawała żadnych objawów. Wahania stężenia są niezwykle groźne dla płodu, przez co jest to jedno z najważniejszych badań.
Ryzyko konfliktu serologicznego można ocenić za pomocą badania grupy krwi i czynnika Rh. Wykonuje je kobieta i jej partner. Kiedy u kobiety czynnik Rh to Rh-, natomiast u partnera Rh+, a dziecko przejmie grupę krwi ojca, dojdzie do konfliktu. System immunologiczny matki zaatakuje wtedy komórki dziecka. Podaje się jednak odpowiednie leki hamujące rozwój choroby.
Przyczyną niepłodności lub poronienia często jest niewykryta niedoczynność tarczycy. Zadbaj o badanie hormonów tarczycy, aby sprawdzić, czy ta choroba nie dotknęła również Ciebie. Coraz więcej młodych kobiet boryka się bowiem z tym problemem.
Powinnaś także wykonać test na obecność wirusa:
Zarażenie się którymś z wyżej wymienionych wirusów mogłoby prowadzić do poważnych komplikacji w czasie ciąży, a w skrajnych przypadkach do zaburzeń rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. Warto więc dowiedzieć się, czy przebyłaś wcześniej te choroby i masz odpowiednie przeciwciała w organizmie.
Ewentualne stany zapalne lub nadżerkę można wykryć za pomocą cytologii. Choroba ta nieleczona może stać się złośliwa. Istnieją jednak leki skutecznie zwalczające ten problem.
Badanie czystości pochwy – sprawdzisz, czy wydzielina z pochwy nie zawiera bakterii lub grzybów, których nie powinno być podczas ciąży. Występujące infekcje grzybicze i bakteryjne leczy się około 2 tygodni zarówno u kobiety, jak i partnera.
Mięśniaki lub wady w budowie macicy mogą utrudniać zajście w ciążę oraz być niebezpieczne w trakcie jej trwania. Sprawdź, czy wszystko jest w porządku poprzez transwaginalne badanie USG, które wykonasz u ginekologa.