Artykuł sponsorowany
Małe dzieci uczą się przede wszystkim przez zabawę i doświadczanie świata. Zabawy plastyczne i sensoryczne pozwalają maluchom oswajać się z rzeczywistością, opanowywać ją i rozumieć w bardziej przystępny sposób. Przedszkole to nie tylko pierwsze zetknięcie z systemem edukacji, lecz także etam bardzo intensywnej nauki i kształtowania się małego człowieka. Nieodłącznym elementem edukacji przedszkolnej są zajęcia plastyczne, które pozwalają na rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz motoryki małej u dzieci. Przekonaj się, jakie materiały i przybory plastyczne warto kupić przedszkolakowi, by dać mu narzędzia do artystycznej ekspresji i prezentowania swojej wizji świata.
Malowanie farbami jest jednym z najbardziej intensywnych sensorycznie przeżyć dla przedszkolaka. Dotyk pędzla na skórze, zmieniająca się pod wpływem wilgoci faktura papieru, różne kolory, możliwość kreowania swoich własnych obrazów – wszystko to bardzo mocno stymuluje umysł dziecka. Choć nie jest to ulubiona aktywność rodziców i często wiąże się z koniecznością sprzątania, a czasem nawet odmalowywania ścian, nie da się ukryć, że malowanie jest dla dziecka niezwykle rozwijające. Przybory do malowania powinny być dopasowane do wieku i umiejętności manualnych dziecka. Dodatkowo, w zależności od wieku, maluch powinien mieć zapewnioną odpowiednio dużą powierzchnię. Materiały i akcesoria do malowania możesz kupić na przykład na stronie internetowej sternhoff.pl.
Poznawanie różnych konsystencji, faktur i tworzenie nowych kształtów jest bardzo ważnym elementem rozwoju motorycznego dziecka oraz jego umiejętności poznawczych. Dzięki odkształcaniu tworzywa oraz doświadczaniu jego zmian w dłoniach, dziecko uczy się o bardzo wielu ważnych informacji o świecie. Plastelina oraz ciastolina i im podobne masy są idealnym materiałem do zabawy sensorycznej dla dziecka. Jeśli chcesz urządzić maluchowi zabawę, ale nie masz akurat w domu plasteliny, możesz całkowicie bezpieczną i naturalną masę do zabawy przygotować z mąki, soli i wody. Po zmieszaniu składników w proporcjach 2:2:1, powstanie z nich łatwe do zagniecenia ciasto o konsystencji ciastoliny. Masa solna zachowuje się trochę jak modelina, ponieważ pod wpływem długotrwałego kontaktu z powietrzem i wysoką temperaturą, wysycha i utwardza się. Dzieła przedszkolaka, wykonane z masy solnej, możesz wysuszyć na słońcu lub na kaloryferze i pomalować później farbami lub zachować, jako pamiątkę.
Małe dzieci i ostre przedmioty to nie najlepszy duet, jednak nie zmienia to faktu, że maluchy muszą uczyć się samodzielności. Precyzyjne i wymagające skupienia czynności bardzo wspierają koordynację wzrokowo-ruchową oraz motorykę małą, które mają wpływ na całe dalsze życie dziecka. Na rynku dostępne są obecnie przybory przystosowane do umiejętności i potrzeb najmłodszych, dzięki którym mogą oni wykonywać czynności “dorosłych” w bezpieczny dla siebie sposób. Wykonane w całości z drewna lub plastiku nożyczki to doskonały gadżet dla malucha, by uczyć go samodzielności, a przy okazji dokładności i skupiania uwagi na wykonywanym zadaniu. Takie nożyczki są zupełnie bezpieczne, dziecko nie jest w stanie zrobić sobie nimi poważnej krzywdy, co nie oznacza jednak, że może używać ich bez nadzoru osoby dorosłej. Wszystkie zabawy plastyczne z udziałem dzieci powinny przebiegać pod okiem opiekuna.
Zdjęcie główne: pexels.com/Pavel Danilyuk