Co należy wiedzieć o mleku modyfikowanym?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co należy wiedzieć o mleku modyfikowanym?

Artykuł sponsorowany

W mleku matki znajdziemy prawdziwe bogactwo składników, które korzystnie wpływają na rozwój dziecka. Z tego względu naturalny pokarm jest tym najcenniejszym dla rosnącego malucha. Zdarza się jednak, że po urodzeniu dziecka kobieta nie może karmić go piersią. Wówczas rozwiązaniem staje się podawanie mleka modyfikowanego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby matki będące nosicielkami wirusa HIV bądź zakażone wirusami powodującymi białaczkę lub chłoniaka (HTLV-1 i HTLV-2) karmiły dzieci w okresie niemowlęcym tylko mlekiem modyfikowanym. Ten rodzaj pokarmu można podawać także w sytuacji, gdy dziecko ma rozszczepienie podniebienia i nie może prawidłowo chwycić brodawki albo cierpi na takie choroby genetyczne, które uniemożliwiają trawienie składników mleka matki, na przykład laktozy. Niekiedy zdarza się, że karmienie piersią jest utrudnione z powodu niewystarczającej ilości mleka matki – w takich przypadkach również zaleca się, aby żywić dzieci mlekiem modyfikowanym.

Co to jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane jest zamiennikiem dla naturalnego pokarmu matki. Najczęściej wytwarza się je z mleka krowiego, które jest modyfikowane w taki sposób, aby było bezpieczne dla noworodków i niemowlaków. Przetworzony pokarm wzbogaca się niezbędnymi i kluczowymi dla rozwoju dzieci witaminami oraz minerałami, a także dodatkowymi substancjami, takimi jak prebiotyki, nukleotydy, błonnik czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W składzie mleka modyfikowanego znajdziemy jeszcze kwas DHA bakterie L.Reuteri, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej flory w organizmie, oraz substancje zagęszczające, na przykład mączkę świętojańską, skrobię ziemniaczaną bądź ryżową czy gumę skrobiową z nasion fasoli.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym znajdziemy w schemacie żywienia niemowląt opracowanym przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, które jest regularnie aktualizowane. Schemat jest doskonałym przewodnikiem pokazującym rodzicom, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie dziecka, w tym żywienie mlekiem modyfikowanym.

Zaleca się, aby noworodkom w pierwszym miesiącu życia podawać siedem posiłków na dobę. Każda z porcji mleka modyfikowanego powinna wynosić 110 ml. Niemowlętom od drugiego do czwartego miesięcy podajemy sześć porcji po 120-140 ml na dobę. Z wiekiem rosną potrzeby żywieniowe dziecka, ale zmniejsza się liczba porcji w ciągu doby, eliminowane jest przykładowo nocne karmienie. Półroczne dziecko będzie spożywać już pięć porcji po około 160 ml. Powyżej szóstego miesiąca życia maluch je cztery lub pięć razy w ciągu doby, przy czym porcja powinna wynosić około 190-220 ml. Choć są to ogólne zalecenia, warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i ma indywidualne potrzeby. Może zdarzyć się, że maluch po zjedzeniu porcji będzie wciąż głodny albo wręcz przeciwnie – nie zje wszystkiego.

Mleko modyfikowane przygotowujemy tuż przed karmieniem, nie róbmy porcji na zapas, bo pokarm powinien być świeży. Ściśle trzymajmy się instrukcji przygotowania, nie odmierzajmy mleka na oko i nie podawajmy mniejszej lub większej ilości proszku, niż zaleca producent pokarmu. Pamiętajmy również, aby przed karmieniem odpowiednio przygotować butelkę i smoczek. Po posiłku dokładnie je myjemy i wyparzamy.

Fot.: Lucy Wolski/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*