Karuzele jako obowiązkowe wyposażenie każdego placu zabaw

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Karuzele jako obowiązkowe wyposażenie każdego placu zabaw

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Plac zabaw to miejsce, w którym najmłodsi mogą przyjemnie spędzić wolny czas, jednocześnie zażywając nieco ruchu. Obowiązkowym elementem wyposażenia będzie z pewnością huśtawka, zjeżdżalnia czy piaskownica, jednak niemałą rolę odgrywają również karuzele na place zabaw. Uwielbiają je dzieci w każdym wieku, lecz warto zadbać przede wszystkim o to, aby wybrane modele były bezpieczne i posiadały niezbędne atesty.

Na stojąco czy na siedząco?

Karuzele na plac zabaw niejedno mają imię – na niektórych dzieci mogą kręcić się w pozycji siedzącej, na innych muszą przyjąć pozycję stojącą. Wiele modeli dedykowanych jest dzieciom w każdym wieku, niemniej jednak są i takie, z których powinny korzystać wyłącznie starszaki. Bez względu na to, czy organizujemy przestrzeń do zabawy w szkole, przedszkolu czy na osiedlu mieszkalnym, karuzele na plac zabaw stanowią obowiązkowy element wyposażenia. Dzieci uwielbiają się na nich kręcić, czując jednocześnie niczym nieskrępowaną wolność. Ważne, aby z urządzenia mogło korzystać kilkoro dzieci jednocześnie, gdyż jak wiadomo, najlepsza zabawa ma miejsce w grupie liczącej więcej osób.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Karuzela na placu zabaw nie musi być urządzeniem, z którego skorzystają wyłącznie w pełni zdrowe dzieci. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie modele, które dopasowane są do potrzeb niepełnosprawnych. Oznacza to, że wszystkie dzieci mogą bawić się wspólnie, tworząc niesamowitą więź. Tego typu urządzenia nie są jeszcze powszechnie spotkane na placach zabaw, jednak projektując takie miejsce, warto mieć świadomość, że można wykreować przestrzeń przyjazną wszystkim najmłodszym. Oczywiście, tego typu karuzela na placach zabaw również musi posiadać niezbędne atesty, na pierwszym miejscu stawiając kwestię bezpieczeństwa dzieci.

Korzyści, jakie przynosi kręcenie się na karuzeli

Czy karuzele na placach zabaw mogą dawać inne korzyści niż ta, która polega na nieskrępowanej i wesołej zabawie? Tak, gdyż jak się okazuje, kręcenie się w niezbyt szybkim tempie pozwala rozwijać koordynację ruchową, a dodatkowo pomaga uczyć się trzymać równowagę. Jednocześnie maluchy uczą się współpracować w grupie, korzystając jednocześnie z tego samego urządzenia. Oczywiście, bawiąc się na karuzeli, trzeba pamiętać o pewnych normach i kwestiach bezpieczeństwa. Maluchy nie powinny korzystać z nich bez opieki osoby dorosłej, zwłaszcza jeśli planują wejść na karuzelę lub z niej zejść. Gwarantuje to swobodną zabawę, która nie niesie za sobą zbędnego ryzyka.

Zdjęcie główne: pexels.com/Abby Chung

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*