Na różnych etapach edukacji może zdarzyć się, że Twoje dziecko poróżni się nie tylko z rówieśnikami, ale również z nauczycielem. Zastanawiasz się, w jaki sposób powinnaś interweniować? Co zrobić i jak się zachować? Po której stronie stanąć? Niezbędne podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Zapoznaj się z nim!
Konflikty w życiu są nieuniknione i czasami może zdarzyć się sytuacja, że to Twoje dziecko pokłóci się z nauczycielem. W sytuacji, gdy zostaniesz zaproszona do szkoły na rozmowę, najpierw porozmawiaj o całej sytuacji z dzieckiem w domu – na spokojnie, analizując nie tylko jego słowa, ale i mowę ciała. W ten sposób pokażesz mu, że liczy się dla Ciebie, że szanujesz jego potrzeby i wspierasz je.
Ta rozmowa ma duże znaczenie dla całej sprawy, ale nie dopuść do sytuacji, gdy na przykład podczas niej dziecko zachowuje się w nieodpowiedni, obraźliwy sposób. Z drugiej strony dziecko szuka u Ciebie pomocy, może więc reagować nerwowo i mieć problem z emocjami. Niewskazane jest uczenie dziecka „chowania głowy w piasek” i przyjmowanie racji nauczyciela jako prawdy absolutnej. Do niczego dobrego to nie prowadzi, a jeszcze dziecko może czuć się poczuć się odrzucone, bo nie rozumie go ani nauczyciel, ani rodzice.
Jeśli zaś już pójdziesz do szkoły, postąp tak samo z nauczycielem – wysłuchaj go, bez oceniania czy ataku, tak by przedstawił swój obraz sytuacji. Następnie poinformuj go, jak widzi to dziecko oraz jak widzisz to Ty. Wspólnie poszukajcie najlepszego rozwiązania.
Na koniec jeszcze kilka słów o tym, że jako rodzic powinnaś od najmłodszych lat rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć mu złożoność świata. Do Ciebie należy obowiązek zapoznania go z emocjami i nauczenia ich wyrażania oraz wyznaczania granic. W tym wszystkim nie możesz pominąć ważnej kwestii, czyli radzenia sobie w problematycznych sytuacjach. Konflikty są nieuniknione i dziecko powinno umieć się wówczas zachować.
Jak to zrobić? Poprzez zabawę, oglądanie bajek/filmów i czytanie książek, w których występują kłótnie. To dobra okazja do rozmowy i wytłumaczenia istoty konfliktu oraz sposobów na rozwiązanie go. Podobnie jest z rodzeństwem – kłótnie domowe także są okazją do omawiania trudnych sytuacji.
Jak to się ma do problemów z nauczycielem? Poprzez rozmowę i omawianie różnych scenariuszy przygotujesz dziecko i przedstawisz mu różne pomysły na rozwiązywanie ewentualnych konfliktów, a także nauczysz, jak powinno się bronić, gdy jest atakowane.
Najważniejszy wniosek jest taki, by Twoje dziecko zawsze wiedziało, że może się do Ciebie zwrócić z każdym problemem i zawsze zostanie wysłuchane.
Zdj. główne: jose aljovin/unsplash.com