Fotelik samochodowy można zakupić nawet w supermarkecie. Jednak czy taki model będzie na pewno bezpieczny? Jakimi kryteriami warto kierować się podczas wyboru fotelika?
Dla większości kupujących najważniejszym kryterium podczas wyboru fotelika jest jego cena. Rodzice chcą, aby dany model był nie tylko dobry, ale i tani. Niestety nie ma takiego fotelika. Tani fotelik, czyli tzw. anty-mandat można zakupić w każdym supermarkecie czy dyskoncie. Niestety nie zapewnia on dziecku żadnej ochrony podczas kolizji, a może nawet stworzyć zagrożenie dla jego życia.
Fotelik samochodowy powinien być zawsze odpowiednio dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Na rynku dostępne są foteliki przeznaczone dla różnych grup wiekowych:
Na rynku dostępne są foteliki hybrydy, czyli modele dedykowane dla więcej niż jednej grupy wiekowej np. grupa I + II+ III oznacza, że fotelik jest dedykowany dla dzieci od 9 do 36 kg. Wielu ekspertów twierdzi, że nie warto kupować tego typu fotelików, ponieważ nie są one dostosowane do wymagań dziecka.
Nie ma fotelików uniwersalnych. Fotelik samochodowy musi być zawsze dopasowany do marki oraz modelu auta. Każdy model samochodu posiada inne rozmieszczenie pasów bezpieczeństwa oraz umiejscowienie ISOFIX, czyli uchwytów montowanych fabrycznie w samochodzie.
System ISOFIX pozwala na stabilne mocowanie fotelika w samochodzie. Niektóre modele posiadają nogę, która zapewnia dodatkową stabilizację fotelika poprzez ścisłe przyleganie do podłogi w samochodzie.
Każdy fotelik będący w sprzedaży posiada certyfikat bezpieczeństwa (ECE R44-03, ECE R44-04). Jest to jednak za mało – taki certyfikat ma nawet tzw. podstawka, która podczas wypadku jest niebezpieczna dla dziecka.
Fotelik powinien posiadać certyfikaty oraz informacje o przeprowadzonych testach bezpieczeństwa. Warto wybierać te modele, które spełniają standardy i-Size oraz mają certyfikaty wydane przez ADAC (restrykcyjne testy dotyczące bezpieczeństwa).
Przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy wywołuje bardzo dużo kontrowersji wśród rodziców. Eksperci z dziedziny biomechaniki wypadkowej zawracają uwagę, że warto, aby dziecko jeździło jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy, bo jest to dla niego dużo bezpieczniejsze.
Dzieci przewożone w fotelikach RWF tyłem do kierunku jazdy wychodzą z wypadków w dużo lepszym stanie niż ich rodzice. Fotelik RWF podczas zderzenia czołowego lub bocznego zapewnia maksymalną ochronę szyi i głowy dziecka.
Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że dziecko jest trochę inaczej zbudowane niż dorosły – jego głowa jest większa w stosunku do reszty ciała, ma słabe mięśnie szyi oraz niewykształcony do końca kręgosłup. O ile szyja dorosłego człowieka poradzi sobie podczas szarpnięcia spowodowanego wypadkiem, o tyle głowa dziecka nie – leci ona bezwładnie do przodu, opadając na klatkę piersiową.
Fotelik samochodowy powinien być nowy. Jeśli decydujesz się na zakup używanego fotelika, to tylko od rodziny lub dobrych znajomych. Wówczas masz gwarancję, że fotelik nie brał udziału w żadnej stłuczce. W przeciwnym razie nadaje się do wyrzucenia.
Dobry fotelik samochodowy powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Należy dobierać go do wieku dziecka oraz konkretnego samochodu. Nie oszczędzaj, fotelik to inwestycja w zdrowie i życie dziecka!