Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 12 lipca?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 12 lipca?

W związku z pandemią koronawirusa wiele placówek opiekuńczych zostało zamkniętych. Aby umożliwić rodzicom opiekę nad dziećmi, wprowadzono specjalny zasiłek opiekuńczy obowiązujący od 25 maja do 28 czerwca br. Rząd zadecydował o wydłużeniu możliwości korzystania z zasiłku o 14 dni, czyli do 12 lipca.

Komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do lat 8, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności i nie wymagają prowadzenia nauczania specjalnego. Rodzic może skorzystać z zasiłku w sytuacji, gdy:

  • żłobek, przedszkole, klub dziecięcy lub inna placówka, do której uczęszcza dziecko, zostało zamknięte w związku z pandemią koronawirusa,
  • kiedy niania, czy opiekun dzienny nie mogą opiekować się dzieckiem w wyniku COVID-19,
  • gdy mimo otwarcia ww. placówek rodzic zdecyduje się na osobistą opiekę nad dzieckiem.

Zasiłek nie zostanie przyznany w momencie, gdy któryś z rodziców może zapewnić dziecku opiekę, np. w wyniku bezrobocia.

Jak uzyskać zasiłek?

W celu otrzymania zasiłku wystarczy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem u swojego płatnika składek, czyli np. pracodawcy. W przypadku, gdy nie prowadzimy żadnej działalności rolniczej, dokument składamy do ZUS. Co ważne, powyższy zasiłek nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na ogólnych zasadach.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*