Na co zwrócić uwagę, kupując obuwie sportowe dla dziecka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Na co zwrócić uwagę, kupując obuwie sportowe dla dziecka?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kupowanie butów dla dziecka to trudna sprawa. Chcemy w końcu dla swoich pociech jak najlepiej, ale ilość różnych produktów na rynku potrafi przytłoczyć każdego. Czym powinnaś się kierować, kupując sneakersy?

Na co możesz sobie pozwolić?

Zacznij od ustalenia możliwości swojego budżetu. Jeśli Twoja pociecha nie uprawia hobbystycznie żadnych sportów, kupowanie obuwia dedykowanego konkretnej dyscyplinie nie ma sensu, szczególnie jeśli kosztuje więcej niż 200 zł. Chociaż za dobre buty trzeba, a nawet warto zapłacić, to nie musisz przepłacać za produkt, który spodziewasz się wyrzucić do śmietnika w przeciągu roku. Dlatego zaplanuj swój budżet rozważnie i miej na uwadze to, że wpłyną na niego również pozostałe czynniki ważne przy procesie kupowania.

Jakość wykonania

Przy wyborze prawidłowego obuwia dla dziecka bardzo ważny jest materiał, z jakiego produkt został wykonany. Zwróć uwagę na porę roku i warunki, w których Twój maluszek będzie nosił swoje nowe buty. Modele na lato, powinny być wykonane z przewiewnego, oddychającego materiału, aby skóra stóp nie pociła się zanadto. Możesz zdecydować się na buty z wierzchem z tworzywa sztucznego, o ile planujesz zakup na zimę lub jeśli Twoje dziecko woli trenować na hali. Takie buty również przydadzą się przy kiepskich warunkach pogodowych, jako że są z reguły wodoodporne.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jakie obuwie się zdecydujesz, wkładka zawsze powinna być wykonana z naturalnych i przepuszczających powietrze materiałów, takich jak tkanina lub naturalna skóra.

Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest to, czy buty skrzypią podczas chodzenia. Ćwicząc na wolnym powietrzu, taka wada może nie przeszkadzać, lecz staje się wyjątkowo trapiąca, kiedy dziecko chodzi w obuwiu sportowym po domu czy w szkole.

Przeznaczenie

Jeśli Twoje dziecko jest zaangażowane w konkretną dyscyplinę sportową, kup buty, które zapewniają odpowiednie wsparcie dla mięśni szczególnie narażonych podczas wykonywania danej aktywności. Dla przykładu, obuwie do biegania, które jest wystarczająco lekkie i nie obciąża nóg znajdziesz na butomaniak.pl – dzięki temu uczestnik nie będzie musiał przerywać biegu w połowie trasy z powodu obolałych stóp.

Równie ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy but jest wystarczająco duży, by wsadzić do niego wkładki ortopedyczne, jeśli Twój maluch ich wymaga. Dzieci z płaskostopiem lub słabym łukiem stopy mogą zamiast wkładek nosić obuwie wyprofilowane pod ich potrzeby.

Jeśli obawiasz się, że dziecko prędko wyrośnie z nowych butów, dobierz je lekko większe, aby było trochę przerwy między wewnętrznym czubkiem a dużym palcem u stopy. Dzięki temu nie będziesz musiała się martwić, że niedługo będziesz zmuszona do kolejnego kosztownego wydatku. Idealne buty powinny być również wygodne i nie spadać.

Osobowość dziecka

Bardzo ważne przy wybieraniu ubrań dla dziecka jest uszanowanie jego własnych upodobań, oczywiście pod warunkiem, że Twój malec nie podejmuje wyborów nieodpowiednich dla jego wieku. Wspierając jego hobby i preferencje, jednocześnie dbamy o rozwój jego kreatywności oraz asertywności – dzięki temu Twoje dziecko już od najmłodszych lat będzie odczuwało, że jego zdanie też się liczy.

Dlatego pozwól mu samodzielnie wybrać model butów, który mu się podoba. Kiedy na coś się kategorycznie nie zgadzasz, wyjaśnij maluchowi, dlaczego podejmujesz taką a nie inną decyzję. Dla przykładu, gdyby Twoje dziecko uparcie chciało śnieżnobiałe trampki, nie mów po prostu “nie, bo nie”. Zamiast tego wytłumacz, że biały to kolor, który bardzo szybko stanie się brudny i żółcieje, szczególnie, jeśli Twój malec będzie uprawiał sport na świeżym powietrzu. To pomoże mu zrozumieć Twój punkt widzenia bez ranienia jego uczuć lub sprawienia, że dziecko czuje się niezrozumiane i zniechęcone do dalszych zakupów.

Zdjęcie główne: Allan Mas, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*