Jak w pokoju dziecka oddzielić strefę nauki i zabaw?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak w pokoju dziecka oddzielić strefę nauki i zabaw?

Artykuł sponsorowany

Chcesz stworzyć miejsce dla swoich dzieci, w którym będą mogły spędzać czas na edukacji i zabawie? Warto zwrócić przy tym uwagę na kilka rzeczy, dzięki którym edukacja będzie komfortowa, a zabawa bezpieczna.

Strefa nauki

Jeśli posiadasz duże, przestronne mieszkanie i masz wolny pokój, pomyśl o zamianie go w pokój do nauki dla swoich dzieci. Wyposaż go w półki na książki, biurka, krzesła itp.

Rodzice z mniejszymi domami powinni zastanowić się nad wydzieleniem miejsca w sypialni swoich pociech, części domowego biura, kąta o małym natężeniu ruchu lub jakiejś innej nieużywanej przestrzeni w swoim domu. Komórka pod schodami rodem z Harrego Pottera też może być niegłupim pomysłem, a dzieciom na pewno spodoba się upodobnienie do postaci z ulubionego filmu. Decydując się na stworzenie miejsca dla nauki pamiętaj, by było w nim mało rozpraszaczy, dużo naturalnego światła i dobra cyrkulacja powietrza.

Biurko

To najważniejszy element w strefie nauki. Wybierz meble, które są solidne i trwałe oraz odpowiednie dla wieku. Standardowe biurka są zazwyczaj proste, prostokątne, wykonane z drewna lub innego materiału. Niektóre projekty mają dodatkowe udogodnienia i funkcje, jak szafki i szuflady do przechowywania. Drewniany wariant jest trafnym zakupem, jeśli chcesz, by służył on dziecku latami.

Biurka ścienne będą znakomitym wyborem dla osób, które nie mają wystarczającej przestrzeni dla stworzenia strefy do nauki dla swoich dzieci. Można je przymocować w dowolnym obszarze w mieszkaniu, a ponadto nie zajmują miejsca na podłodze.

Krzesło

Inwestycja w porządne krzesło dla dziecka, to inwestycja w jego postawę i zdrowy kręgosłup. Rynek oferuje szeroki wachlarz wzorów, od tych najbardziej klasycznych drewnianych krzeseł po krzesła z ramionami, z deską, krzesła gamingowe i wiele innych. Fotel, który kupujesz musi odpowiednio podtrzymywać plecy dziecku i dobrze komponować się z materiałem, wysokością biurka oraz ze stylem strefy.

Oświetlenie

Oświetlenie jest szczególnie ważne przy projektowaniu miejsca do nauki z uwagi na czas, jaki Twoje dziecko będzie spędzało przy pisaniu i czytaniu. Zalecane jest wykorzystanie naturalnego oświetlenia, wybierając przestrzeń, w której znajdują się okna. Światło słoneczne ma korzystny wpływ na oczy dzieci oraz na ich ogólne zdrowie. Pamiętaj, by nie ustawiać biurka bezpośrednio na słońcu, bo światło może być zbyt jasne i rozpraszające.

Strefa zabaw

W przypadku, kiedy nie posiadasz wystarczająco miejsca na wydzielenie odpowiedniej przestrzeni do zabawy, dobrym pomysłem może być użycie jednej ze ścian głównych w Twoim salonie lub w jadalni. Ściany mogą być pomalowane farbą tablicową, dzięki której dzieci będą mogły rozwijać swoją wyobraźnię i kto wie? Może kiedyś zostaną artystami. Ponadto będzie to świetna zabawa dla wszystkich członków rodziny.

Zabawa kolorami

Jeśli nie masz oddzielnego pokoju, który można wykorzystać jako pokój zabaw, kolorowy dywan lub płytki podłogowe mogą być świetnym sposobem na wyznaczenie wydzielonego miejsca do zabawy. Dzięki temu mniejsze pomieszczenia pozostaną otwarte bez potrzeby stawiania parawanu lub meblościanki jako ścianki działowej.

Meble

W przeciwieństwie do strefy nauki, tutaj musimy zadbać raczej o niskie meble, bez ostrych krawędzi, żeby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy. Jeśli chodzi o krzesła, to znakomitym rozwiązaniem będzie pufa piłka, która dodatkowo będzie ładnie pasowała do stolików dziecięcych. Sprawdzi się także jako siedziska lub podnóżki dla dorosłych.

Przechowywanie

Wydzielając strefę do zabawy, nie zapomnij o przeznaczeniu niewielkiej ilości miejsca do przechowywania przedmiotów, gier itp. Dzięki temu w dużym stopniu ograniczysz narastający bałagan, kiedy zabawek będzie przybywać. Ponadto możesz podzielić rzeczy na te, które aktualnie mają być w strefie zabawy i na te, które mają być w miejscu do przechowywania. W ten sposób dzieci będą mniej przytłoczone wyborami, a kiedy będą potrzebować innych zabawek, możesz po prostu je na bieżąco wyciągać i wymieniać.

Zdjęcie główne: Paige Cody, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*