Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Do najczęstszych przyczyn zgonów wśród niemowląt, oprócz zaburzeń okresu okołoporodowego należą wady wrodzone, wśród których najczęstsze są wady serca.
Wrodzone wady serca to te, które powstały w trakcie życia płodowego. Zaburzenia te mogą dotyczyć: budowy serca, nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu czy położeniu.
Szacuje się, że w Polsce rodzi się rocznie 3-3,5 tysiąca dzieci z wrodzoną wadą serca. Można więc stwierdzić, że jest to jeden z większych problemów w kardiologii dziecięcej.
W 90% przypadków etiologia jest nieznana. Do możliwych przyczyn wrodzonych wad serca należą:
Dodatkowo, wyższe ryzyko wrodzonej wady serca występuje u dzieci, których rodzice lub rodzeństwo posiadają patologię układu krążenia, szczególnie w sytuacji kiedy wadę ma matka.
Wady serca stanowią bardzo szeroką grupę, ale do najczęściej występujących należą:
Powyższe wady serca nie muszą występować pojedynczo, mogą ze sobą współistnieć.
Może się zdarzyć, że wrodzone wady serca zostają wykryte w późniejszym wieku gdyż początkowo nie dawały żadnych objawów.
Do niepokojących objawów, które powinny skłonić do diagnostyki należą:
W przypadku występowania takich objawów, konieczny jest kontakt z kardiologiem dziecięcym. Oprócz dokładnego wywiadu i badania fizykalnego konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań np. EKG lub dokładniejszego badania, jakim jest Holter EKG. Badanie szybko i bez kolejki zamówisz na: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h. Istotne są również badania laboratoryjne oraz obrazowe takie jak: RTG klatki piersiowej, echo serca a nawet TK czy MR.
Sporą część tak. Dlatego kobiety ciężarne powinny w trakcie ciąży być pod stałą opieką ginekologa. W trakcie ciąży wykonywane są rutynowo badania USG oraz badani prenatalne. Mają one na celu kontrole, czy rozwój płodu przebiega prawidłowo, a w razie, czego wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości (nie tylko wad serca). W razie wątpliwości, istniej możliwość wykonania badań dodatkowych. Dzięki temu, w razie wykrycia ewentualnej wady serca, zarówno lekarze jak i rodzice mają czas na przygotowanie się do narodzin dziecka, ustalenie dalszego postępowania leczniczego tak, aby dziecko miało jak największe szanse na przeżycie i dalsze komfortowe życie. Wrodzone wady serca najczęściej wiążą się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego już w pierwszych dniach życia, ale niektóre z nich, można próbować leczyć w łonie matki, a tego typu postępowanie staje się coraz popularniejsze.
Dodatkowo, każde dziecko obligatoryjnie w 1 dobie po porodzie przechodzi test pulsoksymetryczny, gdyż istnieje pewna grupa tzw. wad przewodozależnych, w których życie dziecka zależy od zachowania drożności przewodu tętniczego. Wady te ujawniają się kilka dni po porodzie, kiedy dochodzi do czynnościowego zamknięcia przewodu tętniczego i stan dziecka gwałtownie się pogarsza. Test pulsoksymetryczny pozwala wykryć te wady i wdrożyć leczenie zapewniające drożność przewodu tętniczego. Przykładem są np. krytyczne zwężenie zastawki aorty czy skrajne zwężenie zastawki płucnej.
Po więcej cennych informacji na temat chorób układu sercowo-naczyniowego, dbania o serce, ale i cały organizm, koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.
Fot.: Raman Oza/pixabay.com