Ból brzucha w ciąży – co może oznaczać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ból brzucha w ciąży – co może oznaczać?

Sprawdź, jakie mogą być powody bólu brzucha w ciąży. Czy ból brzucha w ciąży zawsze powinien martwić? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Czy każdy ból brzucha jest powodem do zmartwień?

Nie, nie każdy ból brzucha w ciąży oznacza problemy i zagrożenie ciąży. Bywa, że ból brzucha w ciąży występuje z przyczyn całkowicie naturalnych (więcej o tym w dalszej części tekstu) i nie zwiastuje niczego złego. Jednak pamiętaj, jeśli ból jest silny, oprócz niego pojawiły się też inne dolegliwości lub po prostu bardzo Cię martwi – skonsultuj go z lekarzem. W ciąży nie warto ryzykować!

Powody bólu brzucha w ciąży

Przyczyn bólu brzucha w ciąży jest naprawdę dużo. Część z nich wynika po prostu z etapu rozwoju ciąży. Najczęstsze powody bólu brzucha w ciąży to:

  • Powiększanie się macicy – ten ból pojawia się najczęściej w początkowym etapie ciąży. Przypomina ból, który pojawia się podczas miesiączki i dlatego wzbudza duży niepokój ciężarnych. Ból ten jest spowodowany powiększaniem się macicy i rozciąganiem więzadeł macicznych.
  • Ból jajników – na początku ciąży możesz odczuwać ból podobny do tego, który wcześniej pojawiał się podczas owulacji. Ból jajników na początku ciąży jest naturalny i wynika z tego, że w jajniku tworzy się ciałko żółte.
  • Krótkotrwałe bóle zwane skurczami Braxtona-Hicksa – pojawiają się po 20 tygodniu ciąży. Mięsień macicy twardnieje na kilka sekund. Dlaczego tak się dzieje? Te skurcze mają spowodować wzmocnienie mięśni macicy i przygotować ją do skurczów porodowych.
  • Ból połączony z twardnieniem brzucha – pojawia się on najczęściej po wysiłku fizycznym, ale też po sprzątaniu czy po długim przebywaniu w tej samej pozycji. Aby rozluźnić napięte mięśnie, koniecznie trzeba nieco zwolnić i odpocząć. Warto też wziąć wziąć ciepłą (nie gorącą!) kąpiel.

Niestety, niekiedy ból brzucha w ciąży może zwiastować problemy. W każdym z poniższych przypadków poszukaj szybkiej pomocy lekarskiej:

  • odklejanie łożyska – zwiastuje go nagły, silny, długotrwały i powodujący stałe napięcie mięśnia macicy ból;
  • poronienie – zwiastuje go ból w podbrzuszu, połączony ze skurczami macicy oraz najczęściej też z krwawieniem; 
  • infekcja dróg moczowych – to niestety dosyć częsta dolegliwość kobiet ciężarnych, szczególnie w I trymestrze. Jej objawem jest ucisk w okolicy miednicy oraz zmiana zapachu i koloru moczu;
  • nietypowy ból w okolicach brzucha – ciąża nie wyklucza innych chorób takich jak np. zapalenia trzustki, zapalenia wyrostka robaczkowego czy pojawienia się kamieni w pęcherzyku żółciowym. 

Ból brzucha w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli jesteś w ciąży, to wsłuchujesz się w swój organizm mocniej niż zazwyczaj – to zupełnie naturalne. Jeśli jest coś, co niepokoi Cię podczas ciąży, warto skonsultować to z lekarzem. Pamiętaj, by ból brzucha w ciąży zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę. 

Natomiast jeśli poza bólem brzucha pojawia się krwawienie lub bóle nasilają się i nie słabną podczas odpoczynku, konieczne jest szybkie badanie lekarskie.

Ból brzucha w ciąży – środki przeciwbólowe

Bez konsultacji z lekarzem nie przyjmuj żadnych środków rozkurczowych czy przeciwbólowych! Skonsultuj swoje dolegliwości z lekarzem – po wykluczeniu niepokojących przyczyn, wspólnie dobierzecie sposób łagodzenia bólu brzucha w ciąży.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*