Jak dobrać odpowiednie meble do wieku dziecka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dobrać odpowiednie meble do wieku dziecka?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Urządzanie pokoju dla dziecka to ciągłe zmiany. Maluch rośnie i rozwija się w zawrotnym tempie, więc jego potrzeby zmieniają się bardzo szybko. Wraz z nowymi umiejętnościami i ciągłym rozwojem, powinien także zmieniać się jego pokój tak, by sprostać jego wymaganiom. Spełnianie potrzeb dziecka i dopasowywanie jego zabawek i mebli odpowiednio do wieku jest niezwykle ważne i ma wielki wpływ na to, jak maluch poznaje świat. Zobacz, jak dopasować meble w pokoju dziecięcym do wieku pociechy.

Meble dla niemowlaka

Niemowlaki bardzo rzadko śpią w swoim pokoju, najczęściej dzielą przestrzeń ze swoimi rodzicami, ponieważ przy tak małym dziecku to najwygodniejsze rozwiązanie. Niemowlak nie potrzebuje dużo, wystarczy tylko łóżeczko dziecięce, przewijak, szafa na ubranka oraz mata do zabawy i mnóstwo zabawek, stymulujących jego rozwijający się umysł. Rzeczy dla niemowląt są małe, zajmują zatem niewiele miejsca. Komoda czy szafka w sypialni w zupełności wystarczy, by pomieścić ubranka i bieliznę malucha. Na przewijaku z pewnością zmieści się zapas pieluszek, krem i mokre chusteczki, więc tak naprawdę jeśli chodzi o meble, wyprawka dla najmłodszych jest banalnie prosta.

Meble dla dziecka w wieku przedszkolnym

Starsze dzieci potrzebują nieco więcej przestrzeni oraz więcej mebli. Przyjmuje się, że dziecko powyżej 18 miesiąca życia powinno przenieść się z niemowlęcego łóżeczka na łóżko dla dzieci. Kilkulatek nadal może stoczyć się z łóżka podczas snu, więc dobrze, żeby takie łóżeczko było chociaż częściowo zabudowane, ponieważ bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Oprócz łóżka, starsze dziecko potrzebuje miejsca do zabaw manualnych – rysowania, wycinania, lepienia z plasteliny. W jego pokoju powinien znaleźć się dopasowany do wzrostu stoliczek i krzesła, by maluch mógł sam przynieść sobie do niego materiały plastyczne, usiąść i tworzyć. Wraz z większymi ubrankami, potrzebna będzie oczywiście większa szafa lub kilka małych szafek. W tym wieku dobrze jest również wprowadzić jakieś miejsce na zabawki, ponieważ kilkuletnie dziecko powinno uczyć się sprzątać po swojej zabawie. Określone miejsce, gdzie będzie stał karton lub kosz z zabawkami to bardzo dobry pomysł. 

Meble dla dziecka w wieku szkolnym

Dla dziecka zaczynającego swoją przygodę z edukacją warto zupełnie przeorganizować pokój. Łóżko pojedyncze “dla dużych dzieci” będzie na pewno powodem dużej ekscytacji. Ponadto dobrze jest wydzielić w pokoju różne strefy – przestrzeń do zabawy, nauki i relaksu. W miejscu zabaw powinny znajdować się oczywiście zabawki, może to też być miejsce, gdzie dziecko używa komputera do rekreacji, nie nauki. W strefie do nauki nie powinny znajdować się zabawki ani gadżety, które mogłyby rozpraszać dziecko w trakcie odrabiania lekcji lub uczestniczenia w zajęciach online. To miejsce służące wyłącznie do nauki, gdzie znajduje się biurko i wygodne krzesło z regulacją wysokości. Przyda się również dobra lampka na biurko oraz tablica korkowa na przykład na plan zajęć. Miejsce relaksu z kolei może być kątem pokoju, gdzie znajdzie się namiot lub baza z poduszek. To przestrzeń, gdzie młody człowiek może odpocząć, uspokoić emocje lub czytać książki. Dla dziecka w wieku szkolnym ważna zaczyna być prywatność i warto mu ją zapewnić, by mogło poczuć się bezpiecznie. 

W zależności od wieku dziecka, jego pokój musi przechodzić stałe zmiany. Tak naprawdę dopiero w wieku nastoletnim dziecko przestaje potrzebować tych modyfikacji. Odpowiednie dobranie mebli do wieku i wzrostu dziecka jest niezwykle ważne dla jego rozwoju, ale również zdrowia. Źle dopasowane do wzrostu meble, na przykład biurko i krzesło, mogą powodować skrzywienie kręgosłupa oraz inne wady w stale rozwijającym się układzie kostno-stawowym. Pamiętaj o tym przy urządzaniu pokoju dla swojego dziecka. Zadbaj o to, by miało zapewnione wszystko, czego potrzebuje w swoim wieku i daj mu szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo.

Zdjęcie główne: Monstera, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*