Powrót do szkoły we wrześniu? Co na ten temat sądzą nauczyciele?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Powrót do szkoły we wrześniu? Co na ten temat sądzą nauczyciele?

Na wrześniowy powrót do szkoły z utęsknieniem czekają nie tylko dzieci, ale też rodzice. Jednak perspektywa nauczycieli jest skrajnie inna.

Szerzą się obawy

Choć powrót do trybu nauczania stacjonarnego to coś, na co czeka większość Polaków, jest to także decyzja, która wiąże się z ogromnym ryzykiem. Jak twierdzi prezes ZNP, Sławomir Broniarz, wielu nauczycieli, zwłaszcza tych będących w podeszłym wieku, obawia się powrotu do pracy. Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że nie zadbano w pełni o ich bezpieczeństwo, dlatego chcą między innymi wprowadzenia obowiązkowych testów na obecność koronawirusa dla kadry.

Narażeni nauczyciele

W tym przypadku nauczyciele będący w wieku 60+ oraz Ci walczący z przewlekłymi chorobami znajdują się w grupie ryzyka. ZNP dąży do tego, aby takie osoby nie były poszkodowane w wyniku obniżenia im wysokości postojowego. Na lekcjach prowadzonych przez tych pedagogów uczniowie powinni być zobowiązani do noszenia maseczek.

Pierwsze oskarżenia

ZNP odniosło się również do decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności na dyrektorów, którzy po porozumieniu z sanepidem mogą zamknąć szkołę, jeśli sytuacja epidemiologiczna ulegnie pogorszeniu. Ich zdaniem to minister powinien zadbać o bezpieczeństwo zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Również sami dyrektorzy obawiają się spoczywającej na nich odpowiedzialności – nauczyciele będący w grupie ryzyka muszą podpisać specjalne oświadczenie, w którym potwierdzają, że są oni świadomi niebezpieczeństwa związanego z podejmowaną pracą i rezygnują z możliwości wniesienia skargi w przypadku, gdy zostaną zarażeni.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*