Szkoły alternatywne. Czy warto brać je pod uwagę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Szkoły alternatywne. Czy warto brać je pod uwagę?

W dzisiejszych czasach dziecko może uczyć się w szkole publicznej lub szkole prywatnej – alternatywnej. Szkoły alternatywne to takie, w których dzieci uczą się na innych warunkach niż w „zwykłej” placówce. 

Szkoła publiczna – zalety i wady

Edukacja w publicznej szkole jest bezpłatna i takie szkoły nie mają prawa pobierać opłat za naukę. Zwykle zajęcia przeznaczone są dla około 25-30 osób. Nauka w dużej grupie pozytywnie może wpłynąć na zdolności komunikacyjne dziecka i umiejętność rozwiązywania konfliktów – a bez nich w życiu nie da się funkcjonować! Przydatne mogą także okazać się zajęcia w grupach – dzieci wspólnie piszą, wykonują prace plastyczne, śpiewają i tańczą.

Co więcej, szkoły publiczne często znajdują się w pobliżu domu. Dzieci są przydzielane do szkół publicznych w zależności od miejsca zamieszkania. Jeśli słyszałeś dobre opinie o szkole, która znajduje się kilka kilometrów od miejsca zamieszkania, to prawdopodobnie nie będzie łatwo przepisać do niej dziecko. Bliskość placówki oświatowej ma pewne zalety – dziecko będzie mogło samodzielnie wrócić do domu po szkole, lub szybko przyjść, jeśli zapomni zeszytów czy podręczników.

Szkoły publiczne mają jednak pewne wady. Nie wiadomo jacy będą koledzy z klasy dziecka. Jeśli dzieci, których rodzice prowadzą niezdrowy tryb życia będą w klasie z Twoim dzieckiem, najprawdopodobniej przeniosą nawyki rodzinne do wspólnego środowiska. Kolejną wadą standardowych szkół jest brak indywidualnego podejścia do uczniów. Nauczyciele szkół publicznych nie mają zwykle możliwości poświęcenia czasu każdemu uczniowi na lekcji trwającej 45 minut. Nauczyciele są bardzo obciążeni pracą, więc szybko się męczą i najczęściej pracują według programu przewidzianego przez standardy edukacyjne.

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko chodziło na jakieś zajęcia dodatkowe – taniec śpiew, malarstwo czy sport, to będziesz musiał osobno zainwestować w tego typu rozwój.

Szkoły alternatywne – zalety i wady takiej edukacji

W szkołach prywatnych i alternatywnych niewątpliwą zaletą jest indywidualne podejście do uczniów. Podczas lekcji nauczyciele zwracają uwagę na każde dziecko – dbają o to, aby każdy nadążał za procesem wychowawczym, odpowiednio się zachowywał itp. W klasie zazwyczaj panuje przyjazna atmosfera, a dzieci zwykle dobrze znoszą proces adaptacji. Kolejną zaletą szkoły prywatnej jest profesjonalna kadra nauczycielska. W szkołach prywatnych nauczyciele dobierani są z najwyższą starannością, nie ma więc mowy o tym, aby ich kompetencje były niskie. Decydując się na zapisanie dziecka do szkoły alternatywnej, możesz być niemal pewien, że pracujący w niej nauczyciele będą mieć ukończone wiele kursów. Wynika to z faktu, że administracja szkół płatnych dba o utrzymanie dobrej reputacji placówki.

Co więcej, klasy w szkołach alternatywnych są zwykle mniejsze. W takim środowisku uczeń będzie zmotywowany do zdobywania wiedzy i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie wplątany w konflikty.

Szkoły alternatywne zwykle wyróżniają się tym, że oferują wiele ciekawych zajęć dodatkowych. Jeśli jesteś ciągle zajęty i nie możesz wozić dziecka na zajęcia pozalekcyjne, najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie go właśnie do prywatnej szkoły. Standardowa lista zajęć obejmuje języki obce, pływanie, piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę i przedmioty do wyboru z przedmiotów ogólnych.

Oczywiście szkoły alternatywne mają także kilka minusów. Jednym z nich jest to, że chcąc zapisać dziecko do takiej placówki, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Może też okazać się, że taka szkoła będzie znajdować się daleko od miejsca zamieszkania.

Zdjęcie główne: Artem Kniaz, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*