Zabawa masą solną – prosty sposób na lepszy rozwój Twojego dziecka

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zabawa masą solną – prosty sposób na lepszy rozwój Twojego dziecka

Ta zabawa jest znana od wielu lat i podoba się każdemu dziecku. Sprawdź, jak zrobić masę solną – Twój maluch będzie zachwycony!

Baw się kreatywnie!

Co jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka? Oczywiście, że spędzanie czasu z rodzicami. Najlepiej, aby był to czas poświęcony wspólnej kreatywnej zabawie. Nie trzeba wiele, aby taką zorganizować. Gdy planujesz wspólny czas w domu z maluchem, sięgnij po masę solną. To prosta zabawa, która zachwyci Twoje dziecko. 

Jak zrobić masę solną?

Masa solna to elastyczne ciasto przypominające ciastolinę czy modelinę. Jako dziecko na pewno chociaż raz się nią bawiłaś. To rozrywka stara jak świat, która bawi dzieci niezależnie od czasów! Tania i bezpieczna dla zdrowia – taka właśnie jest masa solna. Przepis to:

  • 1 szklanka soli,
  • 1 szklanka mąki pszennej,
  • ½ szklanki wody.

W misce umieść sypkie składniki i dokładnie je wymieszaj. Stopniowo dolewaj wody w taki sposób, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Rozgnieć ewentualne grudki, ugnieć ciasto i sprawdź, czy jest ono wystarczająco elastyczne. Powinno odrywać się od rąk. Możesz także sięgnąć po gotową masę solną, choć warto spróbować przygotować ją w domu – najlepiej razem z dzieckiem.

Zabawa masą solną – wpływ na rozwój dziecka

W jaki sposób zabawy masą solną mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój Twojego malucha? Ugniatanie, lepienie, wałkowanie – dzięki temu dziecko nabywa umiejętności manualnych, a także stymuluje koordynację wzrokowo-ruchową. Rozwój kreatywności i pomysłowości jest tu niepodważalny. Ćwiczenia z masą solną pozwalają maluchowi na wyrażanie jego myśli i uczuć. Można na przykład spróbować odtworzyć postać z ulubionej bajki! 

Masa solna wpływa na wyobraźnię

Wpływ takich zabaw na wyobraźnię jest zdecydowanie pozytywny. Dziecko może śmiało odtwarzać różne kształty i elementy, szczególnie z użyciem dodatkowych gadżetów, takich jak foremki czy nożyczki. Praca plastyczna to coś, dzięki czemu maluch może kształtować swoje umiejętności, a także poczucie własnej wartości. 

Budujcie relacje rodzinne

Nawet jeżeli jako osoba dorosła nie jesteś zafascynowana takimi zabawami, pamiętaj, że wspólny czas, chociażby przy masie solnej, będzie bardzo budujący dla Waszych relacji rodzinnych. Znacznie bardziej niż bezrefleksyjne wpatrywanie się w bajki na ekranie. Dzięki takim zabawom możecie poznać swoje dziecko bliżej. Figurki z masy solnej mogą być najróżniejsze. Zapytaj dziecko, co chce stworzyć i daj mu przyjemność kreowania!

Zdj. główne: David Todd McCarty/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*