Zabawki dla niemowlaka – na co się zdecydować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zabawki dla niemowlaka – na co się zdecydować?

Artykuł sponsorowany

Dziecko rozwija się przede wszystkim dzięki zabawie. Maluch poznaje cały świat za pomocą zmysłów i uczy się nowych rzeczy poprzez ich doświadczanie. Zapewnienie niemowlakowi warunków do tego, by mógł się rozwijać jest podstawowym obowiązkiem każdego rodzica. Zabawki to dla dziecka nie tylko sposób na nudę, lecz także narzędzia do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zobacz, jak mądrze wybierać edukacyjne i pożyteczne zabawki dla niemowląt.  

Materiał na zabawki  

Niemowlak dopiero kształci swoje zmysły, uczy się rozpoznawać nowe faktury, odczuwać temperaturę i konsystencję materiałów, dlatego gładki, chłodny plastik nie jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Ważne, by zabawki dla dzieci były różne, łączyły kilka materiałów, na przykład drewno z metalem czy pianką. Różne odczucia sensoryczne są tym, co najbardziej rozwija motorykę dziecka i pomaga tworzyć i utrwalać w mózgu nowe połączenia neuronowe. Klocki, piłeczki i układanki powinny mieć różną fakturę, być chropowate, z wypustkami, żłobieniami i nierównościami, aby dziecko mogło dotykiem rozpoznawać kształty i materiały. Plastik jest zupełnie bezwartościowym sensorycznie tworzywem, ponieważ jest gładki i śliski, przez co każda wykonana z niego zabawka jest w dotyku taka sama. 

Konsystencja zabawek   

Innym ważnym doświadczeniem sensorycznym jest wyczuwanie konsystencji obiektów. Zabawki powinny być twarde, miękkie, plastyczne, sztywne, elastyczne i jak najbardziej różnorodne. Ściskanie pluszaka jest zdecydowanie różnym odczuciem niż dotykanie drewnianego klocka czy metalowej kulki. Zabawki dla niemowląt powinny jak najbardziej różnić się od siebie konsystencją i zapewniać jak najszersze spektrum doświadczeń sensorycznych. Dzięki temu dziecko szybciej wyrobi w sobie świadomość o twardości różnych materiałów i będzie wiedziało, że uderzenie w pluszowego misia nie będzie bolesne, natomiast upadając na twardy samochodzik, może nabić sobie siniaka. 

Kolory zabawek  

Niemowlę widzi dość niewyraźnie, przez prawie cały pierwszy rok życia wzrok rozwija się i wyostrza, ale nie jest tak czuły, jak oko dorosłej osoby. Kolory zabawek dziecięcych powinny być wyraziste, mocno rzucające się w oczy i kontrastowe. Zwłaszcza przez pierwsze miesiące życia rozróżnianie kolorów zamyka się w bardzo okrojonym spektrum barw monochromatycznych i podstawowych. Oznacza to w praktyce, że dziecko widzi i rozpoznaje zaledwie pięć kolorów. Z czasem oczywiście ten zakres się zwiększa, a maluch coraz pewniej jest w stanie odróżnić czerwony od pomarańczowego, a niebieski od fioletowego. Zabawki powinny być w barwach kontrastujących i wyraźnych, aby były atrakcyjne dla dziecka i łatwe do rozpoznania. Na stronie haba-play.pl można znaleźć naprawdę szeroki wybór kolorowych i różnorodnych zabawek, które spełniają wszystkie kryteria dobrej i rozwijającej zabawki dziecięcej.   

Dostarczając dziecku wiele różnych i ciekawych zabawek pokazujesz mu świat i ułatwiasz dorastanie. Mądrze i świadomie wybrane zabawki rozwijają wyobraźnię dziecka, pozwalają mu na odkrywanie nowych rzeczy i doświadczanie swojego otoczenia w bezpieczny i wartościowy sposób. Plastikowe, grające i świecące zabawki nie dają dziecku nic, poza ryzykiem przebodźcowania. Zabawki montessori przygotowują je już od lat niemowlęcych do funkcjonowania w świecie i uczą samodzielności.  

Fot.: Kelly Sikkema/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*