Ząbkowanie to niełatwy czas dla niemowlaka, ale też dla jego rodziców – nieprzespane noce, płacz dziecka i niekiedy bezradność opiekunów. Sprawdź, co zrobić, by przynieść ulgę maluszkowi.
Gdy dziecko się nadmiernie ślini, jest niespokojne, gorączkuje i nie chce jeść – to może oznaczać, że rosną mu zęby. U jednych dzieci przechodzi to bardzo lekko, u innych – wręcz przeciwnie. Dlatego wielu rodziców z niepokojem oczekuje pierwszego ząbka u swojej pociechy.
Nie da się jednoznacznie określić czasu ząbkowania – może rozpocząć się już u dwumiesięcznych niemowląt. Zazwyczaj jednak pierwszy ząb pojawia się dopiero około 6 miesiąca życia maluszka. To, kiedy zacznie się proces ząbkowania, jest cechą bardzo indywidualną i nie trzeba wpadać w panikę, gdy zaczyna się stosunkowo wcześnie.
U większości dzieci ząbkowanie przebiega stopniowo, choć bywają i takie przypadki, gdy ten proces odbywa się szybko i gwałtownie, a zęby wyrzynają się w jednym czasie. Taki stan rzeczy niestety prowadzi do kumulacji bólu.
Ogólnie przyjęta zasada jest taka, że gdy dziecko zacznie ząbkować, to kolejne zęby pojawiają się co cztery miesiące. Pierwsze ząbki maluszka to tak zwane zęby pierwotne, bądź mleczne, które z czasem wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi.
Kiedy należy zacząć się niepokoić, gdy u malucha wciąż nie pojawia się pierwszy ząb? Stomatolodzy twierdzą, że niepokojące jest, jeżeli u dziecka pierwszy ząb nie pojawi się do dwunastego miesiąca życia. O czym może to świadczyć? O nieprawidłowej gospodarce mineralno-wapniowej u dziecka i niedoborze witaminy D3.
Naprawdę trudno przeoczyć moment, gdy maluch zaczyna ząbkować, jednak warto wziąć pod uwagę, że typowe objawy wychodzenia zębów wcale nie muszą pojawić się u każdego niemowlaka. Mimo indywidualnego charakteru rozwoju dzieci, istnieje kilka typowych objawów pozwalających rozpoznać proces ząbkowania. Należą do nich:
Jakie mogą być inne, bolesne objawy ząbkowania? Niezwykle rzadko, ale jednak objawem ząbkowania może być też krwawienie z dziąseł. Dzieci mogą żuć rzeczy, które mają akurat pod ręką. Pamiętaj jednak, że około trzymiesięczne niemowlaki wkładają dłonie i zabawki do ust, więc nie każde ślinienie i wkładanie dłoni do buzi jest związane z wyrzynającymi się zębami.
Objawy ząbkowania u dzieci i niemowląt mogą być różne, ponieważ proces ten może odbywać się zupełnie inaczej u trzymiesięcznego czy siedmiomiesięcznego dziecka, a inaczej u dwu- czy trzylatka.
Starsze dzieci różnie reagują na ząbkowanie, a to zależy od rodzaju zęba, który akurat się im wyrzyna. „Wyrastanie” trójki, piątki czy kłów może wywoływać inne objawy. Wyrzynanie się późniejszych zębów u dzieci nie jest zaskoczeniem, bo ich organizm zdążył już wypracować mechanizmy obronne. Co za tym idzie, starsze dzieci nie są tak nadpobudliwe jak noworodki, ale skarżą się na ból i swędzenie dziąseł. Ból uśmierza czasem podanie leku o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu.
Ząbkowanie to ciągły proces, zachodzący od 6 do 24 miesiąca życia dziecka. Kiedy maluch ma już dwadzieścia zębów, które pojawiły się w ciągu dwóch lat, to samo ząbkowanie powoduje tylko lekki ból i podrażnienie. Jednak nie określono konkretnej ilości czasu potrzebnego na przecięcie dziąsła przez zęba. Zazwyczaj objawy ząbkowania trwają kilka dni, więc gdy maluch odczuwa dyskomfort przez dłuższy czas, można założyć, że nie jest to ząbkowanie i trzeba skonsultować się z lekarzem.
Zdjęcie główne: Anna Shvets, źródło: pexels.com